RAPORT

Pogarda

Minister rodziny: Jeśli PiS straci władzę, programy społeczne mogą zostać zlikwidowane

Maląg wskazywała na wypowiedzi polityków partii Tuska (fot. PAP/Albert Zawada)
Maląg wskazywała na wypowiedzi polityków partii Tuska (fot. PAP/Albert Zawada)

Najnowsze

Popularne

Polacy muszą wiedzieć, że w przypadku utraty władzy przez PiS istnieje ryzyko podniesienia wieku emerytalnego i likwidacji programów społecznych – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Podwyższyć czy obniżyć wiek emerytalny? Są wyniki sondażu

Blisko połowa badanych uważa, że należałoby obniżyć wiek emerytalny w Polsce – tak wynika z nowego sondażu IBRiS dla Radia ZET. Co trzecia pytana...

zobacz więcej

Szefowa MRiPS oceniła, że politykom Platformy Obywatelskiej nie można im wierzyć. – Należy przypominać przykłady okłamywania Polaków. Kiedy opozycja szła do wyborów to zapewniała, że nie będzie wydłużania wieku emerytalnego, po czym, po przejęciu władzy szybko to zrobili – wskazała. 

  

– Donald Tusk dziękował Bronisławowi Komorowskiemu za sprawne podpisanie ustawy w tej sprawie. Należy przewidzieć, jak będzie wyglądała powyborcza rzeczywistość w przypadku wygrania wyborów przez opozycję – dodała. 


Drastyczny program PO?


Szefowa resortu wskazała na wypowiedzi polityków PO. – Poseł Tomasz Lenz stwierdził, że należy zamrozić 14. emeryturę dla seniorów. Natomiast doradca Donalda Tuska – Bogusław Grabowski wyraził się jasno i czytelnie, że wiek emerytalny trzeba wydłużyć a świadczenia społeczne zdecydowanie ograniczyć – powiedziała minister. 

  

Takie przekazy – zdaniem Marleny Maląg – dają świadectwo o planach opozycji, że jeżeli Prawo i Sprawiedliwość nie utrzyma władzy, to zostanie podniesiony wiek emerytalny, 13. i 14. emerytura zostaną wycofane, a takie programy jak np. 500 plus, Rodzinny kapitał opiekuńczy czy Maluch plus zostaną zlikwidowane. 

  

Politycy PO – według szefowej MRiPS – nie chcą ujawnić swoich zamiarów politycznych, bo „zapewne ich program wyborczy jest tak drastyczny dla Polaków, że nie wygraliby wyborów”. 

Zaskakujące słowa Schetyny: Platforma nie podniosła wieku emerytalnego

10 lat temu rząd Donalda Tuska zdecydował o podniesieniu wieku emerytalnego – zarówno kobiet jak i mężczyzn – do 67 lat. W ocenie PiS Platforma...

zobacz więcej

Wśród osób krytykujących obecną władzę – jak zauważyła minister – są korzystający z programów społecznych wprowadzonych przez PiS. – To jest dowód na hipokryzję, ponieważ zachowanie i sposób myślenia są niespójne. Pobierają różnego rodzaju świadczenia, a pomimo to krytykują ich zasadność – wskazała. Dlatego, jak podkreśliła. trzeba docierać z informacją i pokazywać, jak było za czasów PO, a jak dzisiaj żyje się Polakom. 

  

– Wsparcie rodzin to priorytet i serce polityki społecznej Prawa i Sprawiedliwości. Na programy społeczne przeznaczyliśmy już 230 mld zł. Jesteśmy konsekwentni w dbaniu o dzieci, rodziców i seniorów, ponieważ zmieniliśmy filozofię myślenia na temat rozwoju rodzin – powiedziała. – Politykę PiS cechuje konsekwencja, systematyczność i reagowanie na potrzeby ludzi – dodała. 

  

– Polacy nie mogą być pozostawieni sami sobie. Udowodniliśmy to podczas Covid-19 czy problemów w kraju związanych z wojną na Ukrainie. Wprowadziliśmy tarczę inflacyjną, dodatki osłonowe, ustanowiliśmy maksymalne stawki cen energii i gazu na 2023 r. Będą też ulgi dla piekarni i cukierni, ponieważ zależy nam, żeby te małe firmy przetrwały w tym trudnym czasie – powiedziała. 

Program Rodzina 500 Plus obchodzi w tym roku swoje siódme urodziny. Każdego miesiąca świadczenie obejmuje blisko 7 mln dzieci. – To potężne wsparcie finansowe – zaznaczyła minister. 

  

Jak wskazała, rząd systemowo wspiera rodziny, kontynuując nie tylko dotychczas realizowane programy takie jak 500 plus czy Dobry Start, ale wprowadza też nowe narzędzia pomocowe. 

  

– Ogłosiliśmy nową odsłonę programu Maluch Plus z dużo większym budżetem – 5,5 mld zł, co ma pozwolić na utworzenie nowych ponad 102 tys. miejsc opieki żłobkowej – dodała minister Maląg. Chcemy, by w Polsce w każdej gminie były miejsca opieki żłobkowej – oświadczyła. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej