RAPORT

Pogarda

Google przed totalną katastrofą? Zagraża mu sztuczna inteligencja

Pozycja Google'a może zostać zagrożona (fot. Shutterstock/VDB Photos)
Pozycja Google'a może zostać zagrożona (fot. Shutterstock/VDB Photos)

Sztuczna inteligencja może zagrozić firmie Google? Tak uważa Paul Buchheit, twórca Gmaila. Wskazuje, że ChatGPT odpowiada na zadane pytania szybciej i dokładniej.

Firmy wycofują się z pracy zdalnej. Kilka ważnych powodów

Pracodawcy coraz częściej rezygnują z pracy zdalnej – powiedział prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak. Jego zdaniem...

zobacz więcej

Microsoft przekazał firmie OpenAI miliard dolarów, aby jeszcze bardziej rozwinęła potencjał ChatGPT. Opracowana technologia ma trafić do wyszukiwarki Bing, a więc konkurencji Google’a – przypomina portal www.eurogamer.pl.


„Google może być rok lub dwa lata od totalnej katastrofy. Sztuczna inteligencja znacznie przewyższa wyszukiwarkę, która jest przecież ich największym źródłem dochodów. Nawet jeśli sami zainwestowaliby w SI, to nie mogą jej w pełni wykorzystać bez zniszczenia najważniejszego elementu swojego biznesu” – ocenił Buchheit w mediach społecznościowych.

Podstawą modelu biznesowego Google są reklamy wyświetlane w wyszukiwarce; tylko w 2021 roku przyniosły one firmie około 150 mld dolarów, czyli prawie 58 proc. całorocznych dochodów.

Używanie sztucznej inteligencji w roli wyszukiwarki wiąże się z omijaniem reklam, co oznaczałoby dla Google duże straty. Na razie nie wiadomo, jak firma zamierza zareagować na nowe zagrożenie. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej