RAPORT

Pogarda

Dobre wieści dla piekarzy i cukierników. Dotyczą cen gazu [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Od kwietnia mają obowiązywać niższe stawki za gaz dla piekarni i cukierni. Ma to między innymi powstrzymać podwyżki cen pieczywa. Stabilne mają być też ceny paliw. To kolejne wsparcie dla firm dotkniętych skutkami światowego kryzysu energetycznego. Pomoc państwa wyniesie około 300 milionów złotych – informuje TVP3 Szczecin.

Pomimo wojny Belgowie kupują rosyjski gaz LNG. „Le Soir”: Wzrost o 36 proc.

Europejski import rosyjskiego gazu skroplonego wzrósł w ubiegłym roku o 36 procent – informuje belgijski dziennik „Le Soir”, powołując się na...

zobacz więcej

Prowadzenie piekarni czy cukierni to obecnie nie lada wyzwanie. Rosnące koszty produkcji, spowodowanemiędzy innymi wzrostem cen energii, są dla przedsiębiorców wyraźnie odczuwalne, ale mimo to, rzemieślnicy starają się nie przerzucać tych kosztów na klientów.


– Ceny paliwa idą w górę, ceny oleju opałowego poszły w górę, ale staramy się jeszcze nie podnosić cen, dopóki będziemy mogli. Nie podnosimy ceny, mamy takie same jak 2 czy 3 lata temu – wskazał Piotr Żarnecki, piekarz z Nowego Targu.


Tańszy gaz


Być może uda się utrzymać ceny na obecnym poziomie, bo wkrótce piekarnie i cukiernie będą mogły liczyć na tańszy gaz. – To, że te lokalne, polskie piekarnie mają takie znaczenie dla rynku w każdej gminie, w każdym powiecie, jest dla nas zobowiązaniem. To zobowiązanie przekuwamy w czyn, przekuwamy w działanie – mówił premier Mateusz Morawiecki.


To oznacza zamrożenie cen gazu, które zacznie obowiązywać od pierwszego kwietnia. Maksymalna cena wyniesie 200 złotych i 17 groszy za megawatogodzinę. – Dobra decyzja rządu, ponieważ ceny gazu są bardzo wysokie i obniżka cen gazu uchroni dużo firm od upadłości – podkreśla Józef Misztela, właściciel piekarni w Tychach.Aby uzyskać rządową pomoc, wystarczy, że przedsiębiorca złoży wniosek do operatora sieci gazowej. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy z nas odczuwa skutki tego kryzysu. Wsparcie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw jest szczególnie istotne dla nich samych, ale również miejsc pracy, które utrzymują – zaznaczyła Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Ulgi nie będą dotyczyć dużych sieci supermarketów. Wszystko, by wyrównać szanse rodzinnych przedsiębiorstw. Z nowych przepisów skorzystają firmy produkujące pieczywa, świeże wyroby ciastkarskie i ciasta w piecach, ogrzewanych gazem ziemnym. – Nie chcemy wspierać ogromnego biznesu, czyli chociażby ogromnych wypieków, które mają miejsce w marketach. To jest nietradycyjny wyrób i nie chcielibyśmy, żeby tego rodzaju produkty były wspierane – tłumaczył Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.


Obniżone ceny gazu dla cukierni i piekarni mają obowiązywać do końca roku. Jednocześnie rząd nie wyklucza, że inne branże także otrzymają wsparcie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej