RAPORT

Pogarda

Jak 40 dni w jaskini zmienia poczucie czasu? Pierwszy taki eksperyment

Uczestnicy badania byli zdani na własne poczucie czasu (fot. Human Adaptation Institute)
Uczestnicy badania byli zdani na własne poczucie czasu (fot. Human Adaptation Institute)

Najnowsze

Popularne

W ramach projektu badawczego 15 ochotników spędziło 40 dni w jaskini w Pirenejach na południu Francji. Eksperyment, przeprowadzony przez francuskich naukowców z Human Adaptation Institute przy współpracy z laboratoriami w Szwajcarii, był częścią projektu Deep Time. Badacze sprawdzają, jak ludzie adaptują się do drastycznych zmian środowiska.

Ekspert: Grzyby mogą być dla człowieka trudnym przeciwnikiem, ale nie zmienią go w zombie

Choroby powodowane przez grzyby są trudne do leczenia, bo grzyby komunikując się między sobą, mogą przekazywać m.in. informację o oporności na...

zobacz więcej

Piętnastu ochotników w wieku 27-50 lat, 8 mężczyzn i 7 kobiet, zamknięto w jaskini bez dostępu do naturalnego światła. Temperatura wynosiła około 10 st. C, a wilgotność względna  – 95 proc. Uczestnicy nie mieli telefonów ani kontaktu ze światem zewnętrznym. Spali w namiotach, wodę wydobywali ze studni, a prąd generowali za pomocą roweru.


Za pomocą specjalnych czujników naukowcy mierzyli uczestnikom temperaturę ciała, monitorowali długość snu i reakcje organizmu. Analizowali też aktywność ich mózgów i zdolności poznawczych przed i po wyjściu z jaskini.


Ochotnicy byli zdani na własne poczucie czasu, każdy sam decydował, kiedy położyć się spać. Gdy wyszli na powierzchnię okazało się, że większość z nich sądziło, że minęło mniej niż 40 dni. Jedna z osób oszacowała czas pobytu na 23 dni.

Dowodzący projektem Christian Clot podkreśla, że eksperyment może pomóc zrozumieć, jak ludzie adaptują się do ekstremalnych warunków życia.


To pierwszy tego typu eksperyment na świecie. Do tej pory badano, jak izolacja wpływa na rytm dobowy i procesy fizjologiczne. Francuski projekt badawczy Deep Time skupia się na funkcjach poznawczych i aspekcie emocjonalnym.


Naukowcy mają nadzieję, że wyniki ich pracy będą miały praktyczne przełożenie na życie wielu ludzi. Mogą z nich potencjalnie skorzystać górnicy, marynarze na łodziach podwodnych, uczestnicy misji kosmicznych, jak również osoby w przymusowej izolacji spowodowanej np. chorobą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej