RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Nic nie boli? To nie powód, żeby zrezygnować z badania

Urolog podkreśla znaczenie badań profilaktycznych (fot. Shutterstock/Image Point Fr)
Urolog podkreśla znaczenie badań profilaktycznych (fot. Shutterstock/Image Point Fr)

Najnowsze

Popularne

Trzeba prowadzić szeroko zakrojone akcje uświadamiające, by pacjenci zgłaszali się na badania profilaktyczne, nawet jeśli nie mają żadnych objawów – podkreśla dr Andrzej Kupilas, urolog ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Tymczasem nadal pokutuje mit, że skoro nic nie boli, to nie trzeba iść do lekarza.

4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem

Nawet 90 proc. nowotworów zależy od czynników, na które mamy wpływ – palenia papierosów, spożywania alkoholu, niewłaściwego odżywiania i braku...

zobacz więcej

4 lutego obchodzony był Światowy Dzień Walki z Rakiem. Ordynator Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach dr Andrzej Kupilas uważa, że powinien to być też dzień walki z mitami. Podobnie jak inni lekarze, od lat zmaga się z fałszywym przekonaniem, że skoro nic nie boli, nie trzeba iść do lekarza.


– Od początku kariery zawodowej spotykam się z tym mitem, na szczęście z roku na rok jest on coraz rzadziej wyrażany przez pacjentów, aczkolwiek niestety wciąż tak jest. Widać to u mężczyzn, którzy przyprowadzani są przez swoje żony czy partnerki – wskazał.


Profilaktyka raka prostaty


Jeśli chodzi o onkologię urologiczną – mówił ordynator – lekarze apelują, zwłaszcza do mężczyzn po 50. roku życia, by nie zaniedbywali profilaktyki, zwłaszcza raka prostaty. – Rak prostaty jest największą plagą, jeśli chodzi o nowotwory w urologii. Jeśli chodzi o zachorowalność u mężczyzn po 50. roku życia, znajduje się na pierwszym miejscu – podkreślił dr Kupilas.

Lekarz zaznaczył, że nie można zapominać o innych nowotworach układu moczowego: pęcherza, nerki oraz jądra, w przypadku którego szczyt zachorowań przypada na okres pomiędzy 25. a 35. rokiem życia.


Specjaliści zwracają uwagę młodym mężczyznom, jak ważne jest samobadanie jąder. – Minusem tych nowotworów, które są rzadsze w urologii, jest brak badań przesiewowych, jak ma to miejsce w przypadku raka prostaty, sutka czy szyjki macicy, w zawiązku z tym te nowotwory nie zawsze są na czas wykrywane – zaznaczył dr Kupilas.


– To jest rzecz, nad którą trzeba się pochylić. Trzeba moim zdaniem prowadzić szeroko zakrojone akcje uświadamiające, żeby pacjenci zgłaszali się na badania profilaktyczne, nawet jeśli nie mają objawów – kiedy już przychodzi ten czas, gdy powinniśmy sobie zrobić USG czy badania profilaktyczne krwi – apeluje ordynator.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej