
Nawet zimą w polskich lasach uzbierać można pełen koszyk grzybów. Lasy Państwowe wyliczają, że mimo niskiej temperatury i śniegu rosną teraz takie odmiany jak boczniaki, płomiennice zimowe czy uszaki bzowe, z których ugotować można smaczne i zdrowe potrawy. Pani Ewelina z Koszalina pochwaliła się w mediach społecznościowych, że zebrała wiele zimowych okazów.
Mimo mrozu i śniegu w polskich lasach nadal rosną smakowite, jadalne grzyby o prozdrowotnych właściwościach. Nie tylko jesień, ale także zima to...
zobacz więcej
Wiele osób uważa, że sezon na grzyby w Polsce rozpoczyna się z końcem lata i trwa do pierwszych listopadowych przymrozków. Lasy Państwowe potwierdzają jednak, że niektóre gatunki można zbierać również zimą.
Leśnicy zwracają uwagę, że niektóre zimowe grzyby mają właściwości antyrakowe i pomagają na przeziębienie. Wśród nich wyliczają m.in. boczniaki, które rosną na murszejącym drewnie drzew liściastych, ale te owocują jedynie z końcem jesieni i początkiem zimy.
Owocniki tych grzybów są nie tylko smaczne, ale ceni się je na całym świecie za wysoką zawartość łatwo przyswajalnych białek, aminokwasów, witamin z grupy B (zwłaszcza kwasu foliowego).
Kolejnym gatunkiem zimowym są płomiennice, które spotkać można nawet przez całą zimę, jeśli ta przebiega łagodnie. Płomiennicę ceni się wysoko za jej walory smakowe, ale w Europie jada się tylko kapelusze z dziko rosnących owocników. Wybornie smakuje jako składnik zup albo marynowana.
Przy dużej wilgotności występują także uszaki bzowe, które są dodatkiem do potraw, po uprzednim usmażeniu i przyprawieniu na ostro.
Pani Ewelina z Koszalina, która prowadzi na Facebooku profil Leśne Wojaże, pokazała, jakie grzyby udało jej się ostatnio znaleźć. Umieściła też zdjęcia, na których widać pełen kosz zimowych okazów, wśród których są właśnie płomiennice zimowe, uszaki bzowe i boczniaki.
Gdzie ich szukać? „Wszystkich tych grzybów szukajcie w zaroślach, terenach podmokłych, lekko bagiennych. Przy rzekach, jeziorach” – napisała pani Ewelina dodając, że była na grzybach w okolicach jeziora Hajka na Pomorzu Zachodnim.