RAPORT

Pogarda

Błaszczak: Systemy Patriot zostaną rozstawione na lotnisku w Warszawie

Najnowsze

Popularne

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że polskie systemy obrony powietrznej Patriot są przemieszczane z Sochaczewa i zostaną rozstawione na lotnisku na warszawskim Bemowie. Jak dodał, to element szkolenia żołnierzy 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.

System Patriot to amerykański system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy średniego zasięgu. Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 r. 

 

Na wyposażenie Wojska Polskiego wejdą dwie baterie Patriotów (16 wyrzutni). Oprócz tego, w Polsce stacjonują dwie baterie Patriotów sił amerykańskich, które rozmieszczone są m.in. w Rzeszowie. 

 

Do Polski trafiły też niemieckie Patrioty, które – jak informowały na początku lutego media – osiągnęły już gotowość operacyjną i pełnią już dyżury. Zostały rozlokowane w województwie lubelskim blisko granicy z Ukrainą. 

Niemieckie Patrioty ruszają do Polski. Gdzie zostaną rozmieszczone?

Przed południem niemiecka armia rozpocznie przemieszczanie dwóch pierwszych systemów obrony przeciwrakietowej Patriot do Polski – informuje...

zobacz więcej

System Wisła


Podstawowym zadaniem systemu Wisła będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych. 


W październiku 2022 roku MON informował, że zakończenie procesu sprawdzenia i integracji elementów wchodzących w skład polskiego systemu Wisła, zaplanowano na II kwartał 2023 r. 


Zgodnie z harmonogramem, podstawową gotowość systemu przewidziano na 2023 r. i ma nastąpić wraz z pozytywnym zakończeniem ćwiczenia certyfikacyjnego, co zostanie poprzedzone jeszcze etapem szkolenia i zgrywania pododdziałów. 


W maju 2022 r. minister obrony narodowej – w ramach realizacji II fazy programu Wisła – podpisał zapytanie ofertowe dotyczące pozyskania trzech dywizjonów, czyli sześciu baterii systemu Patriot, obejmujące radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej