RAPORT

Pogarda

Wikingowie zabierali w podróż konie, psy i inne zwierzęta

Człowiek, którego szczątki skremowano na Wyspach Brytyjskich, przypłynął tam ze Skandynawii w IX w. (fot. Shutterstock/Alex_Maryna)
Człowiek, którego szczątki skremowano na Wyspach Brytyjskich, przypłynął tam ze Skandynawii w IX w. (fot. Shutterstock/Alex_Maryna)

Najnowsze

Popularne

Wikingowie, którzy przemierzali Morze Północne i lądowali na Wyspach Brytyjskich, transportowali ze sobą konie, psy i inne zwierzęta – piszą naukowcy na łamach periodyku „PLOS ONE”.

Archeolodzy znaleźli mumię pokrytą płatkami złota. Ma 4300 lat

Sarkofag z prawdopodobnie najstarszą znalezioną dotychczas w Egipcie mumią został odkryty w grocie grobowej na terenie antycznej nekropolii w...

zobacz więcej

Wikingowie co najmniej od IX w. transportowali ze sobą konie, psy i inne zwierzęta – wskazują analizy skremowanych szczątków w hrabstwie Derbyshire (W. Brytania).


Człowiek, którego szczątki skremowano na Wyspach Brytyjskich, przypłynął tam ze Skandynawii w IX w. i umarł niedługo po przybyciu. W pochówku znajdowały się również skremowane szczątki zwierząt o skandynawskim rodowodzie.


Wykopaliska w Derbyshire


W okolicy Heath Wood w Derbyshire znajduje się 59 pochówków, przebadanych w latach 40. i 50. XX wieku. Zgodnie ze źródłami historycznymi wielka armia wikingów wylądowała w 873 r. w pobliżu Heath Wood. Pochówki zostały datowane metodą radiowęglową na VIII-X w. Chociaż fakt kremacji sugerował skandynawskie wpływy, to jednak dotąd nie ustalono, skąd pochodzili pogrzebani tam ludzie. Udało się to ustalić dopiero teraz, dzięki najnowszym badaniom.


Naukowcy brytyjscy i belgijscy przeanalizowali próbki kości trojga ludzi (dwóch dorosłych i dziecka), konia, psa i prawdopodobnie świni pod kątem poziomu strontu. Dzięki temu profil proporcji strontu w szczątkach można dopasować do podobnego profilu w glebie i skałach na wybranym obszarze.

Profil obecności strontu u jednego dorosłego i u zwierząt różnił się od lokalnego profilu, podczas gdy u pozostałych ludzi był zgodny. Oznacza to, że z pochowanymi ludźmi wiążą się zupełnie inne historie ich pochodzenia.


Ponadto z analiz wynika, że wikingowie wieźli ze sobą na statkach zwierzęta. Jest to pierwszy dowód takiej praktyki. Przy okazji jest to przynajmniej częściowo niezgodne z wersją kronikarzy, którzy utrzymywali, że wikingowie odbierali konie mieszkańcom.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej