RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Jak naziści. Rosjanie palą ukraińskie książki

Ukraińskie publikacje są klasyfikowane przez Rosjan jako literatura „nazistowska" (fot. Kaniuka Ruslan / Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)
Ukraińskie publikacje są klasyfikowane przez Rosjan jako literatura „nazistowska" (fot. Kaniuka Ruslan / Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosyjscy okupanci konfiskują na tymczasowo kontrolowanych terenach Ukrainy książki w języku ukraińskim i spalają je w kotłowniach; jest to praktyka rodem z czasów nazistowskich Niemiec – poinformował w niedzielę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

Rosjanie rzucają nowe siły. Zełenski: Sytuacja coraz cięższa

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał w sobotę wieczorem w nagraniu wideo, że sytuacja na froncie robi się coraz cięższa. Wyjaśnił, że...

zobacz więcej

Książki są wycofywane ze zbiorów bibliotek, w tym z zasobów szkół. W miejscowości Roweńki odnotowano przypadek spalania ukraińskiej literatury w kotłowniach. 

 

Wcześniej tzw. ministerstwo edukacji samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej przesłało do władz miejscowości i kierowników placówek oświatowych na tym terenie zarządzenie, nakazujące usunięcie z bibliotek szkolnych 365 konkretnych książek wydanych po ukraińsku.


Do postanowienia dołączono listę pozycji, które powinny zostać wycofane – czytamy na łamach rządowego serwisu. 

 

Wszystkie ukraińskie publikacje są klasyfikowane przez Rosjan jako literatura „nazistowska", chociaż to właśnie palenie książek nieodłącznie kojarzy się z III Rzeszą – zauważyło Centrum. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej