RAPORT

Pogarda

Latające roboty mogą pomóc pszczołom w zapylaniu roślin

Rozwój polimerów reagujących na bodźce daje nowe możliwości tworzenia kolejnej generacji małych robotów (fot. Jianfeng Yang / Tampere University)
Rozwój polimerów reagujących na bodźce daje nowe możliwości tworzenia kolejnej generacji małych robotów (fot. Jianfeng Yang / Tampere University)

Najnowsze

Popularne

Na Uniwersytecie w Tampere w Finlandii zbudowano latającego robota w kształcie owada. W przyszłości może on być wykorzystany do zapylania roślin. Zanik owadów zapylających uważa się za zagrożenie dla różnorodności biologicznej i produkcji żywności.

Mrówki pomogą wykryć raka. Wystarczy mocz pacjenta

Mrówki potrafią odróżnić zapach moczu organizmu chorego na raka i zdrowego. To może poprawić wykrywalność nowotworów – wskazuje TVP Nauka.

zobacz więcej

Rozwój polimerów reagujących na bodźce daje nowe możliwości tworzenia kolejnej generacji małych, sterowanych bezprzewodowo robotów. Inżynierowie wykorzystują już te materiały do budowy małych robotów, które potrafią chodzić, pływać i skakać. Pierwszego latającego robota zbudowali właśnie naukowcy z Uniwersytetu w Tampere. Może on latać dzięki wiatrowi i jest kontrolowany przez światło.


Hao Zeng oraz Jianfeng Yang ze wspomnianej uczelni stworzyli latającego robota w ramach projektu „FAIRY – latający aerorobot stworzony z materiałów reagujących na światło”.


– Robot jest wyposażony w miękki siłownik, który jest wykonany z reagującego na światło ciekłokrystalicznego elastomeru, który indukuje otwieranie lub zamykanie elementów służących do latania – wyjaśnia Hao Zeng. – Może być zasilany i kontrolowany przez źródło światła, takie jak wiązka laserowa lub dioda LED – dodaje.

Latający robot w kształcie owada, opracowany przez Zenga i Yanga, ma kilka cech biomimetycznych. Ze względu na niewielką wagę – 1,2 mg – może z łatwością unosić się na wietrze.


Rolnictwo przyszłości


Projekt jest dopracowywany, ale do rozwiązania pozostało jeszcze wiele kwestii praktycznych. Na przykład to, jak precyzyjnie kontrolować miejsce lądowania i jak ponownie wykorzystać urządzenia i poddać je biodegradacji.


Twórcy latającego robota odnieśli się też do pytania o możliwość jego wykorzystania w przyszłości – sugerując zastosowania w rolnictwie. – Brzmi to jak science fiction, ale eksperymenty potwierdzające słuszność koncepcji, zawarte w naszych badaniach, pokazują, że opracowany przez nas robot stanowi ważny krok w kierunku realistycznych zastosowań nadających się do sztucznego zapylania – powiedzieli twórcy tego projektu.– Miałoby to ogromny wpływ na rolnictwo na całym świecie, ponieważ utrata owadów zapylających, z powodu globalnego ocieplenia, stała się poważnym zagrożeniem dla różnorodności biologicznej i produkcji żywności – podsumowuje Zeng.

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej