RAPORT

Pogarda

Absurdalny pomysł UE ws. lasów. Polacy zdecydowanie przeciw [SONDAŻ]

Najnowsze

Popularne

Komisja Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za tym, by leśnictwo zostało przeniesione z kompetencji krajowych do dzielonych z Unią Europejską. Z nowego sondażu wynika, że przeciw temu pomysłowi opowiada się zdecydowana większość badanych. Zaledwie co 10. jest zdania, że zarządzanie polskimi lasami nie powinno odbywać się na poziomie krajowym, tylko unijnym.

Bruksela chce zabrać polskie lasy? Kuriozalna propozycja PE

O polskim leśnictwie decydować będą unijni urzędnicy, a nie polski rząd? Taki pomysł przedstawiła jedna z komisji Parlamentu Europejskiego, która...

zobacz więcej

Kilka dni temu Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię ws. zmiany traktatów, która przeniosłaby leśnictwo z kompetencji krajowych do tzw. kompetencji dzielonych między UE a państwa członkowskie. Do zmiany traktatów konieczna jest jednomyślna zgoda wszystkich państw Wspólnoty. 

 

Pomysł skrytykowali minister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa a także przedstawiciele Lasów Państwowych. Rzecznik rządu Piotr Müller stwierdził, że nie ma takiej możliwości. Zaznaczył, że jeśli będzie taka potrzeba, Polska zastosuje weto. 

 

Komisja PE „chce przejąć wyłączne kompetencje Polski w zarządzaniu leśnictwem. To nie tylko wbrew traktatom, to także oznacza upadek polskiego przemysłu drzewnego i gigantyczny wzrost cen drewna” – zaznaczył pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka. 

 

O tę sprawę zapytano Polaków w sondażu przeprowadzonym na zlecenie wpolityce.pl. Wynika z niego, że zdecydowana większość – bo aż 77 proc. respondentów – uważa, iż to Polska powinna sprawować wyłączną kontrolę nad polskimi lasami państwowymi. 

Zaledwie co 10 badany odpowiedział, że popiera pomysł, by to Bruksela współzarządzałaby lasami w Polsce. 13 proc. badanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”. 

 

Sondaż pokazuje, że to zwolennicy PiS w zdecydowanej większości chcą, by o polskim leśnictwie decydował rząd w Warszawie (97 proc.). Wśród sympatyków Koalicji Obywatelskiej odsetek ten jest znacznie niższy – 65 proc.; wśród wyborców Polski 2050 – 69 proc. 
 

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 27 do 30 stycznia 2023 roku. W badaniu wzięło udział 1083 osób. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej