Komisja Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za tym, by leśnictwo zostało przeniesione z kompetencji krajowych do dzielonych z Unią Europejską. Z nowego sondażu wynika, że przeciw temu pomysłowi opowiada się zdecydowana większość badanych. Zaledwie co 10. jest zdania, że zarządzanie polskimi lasami nie powinno odbywać się na poziomie krajowym, tylko unijnym.
O polskim leśnictwie decydować będą unijni urzędnicy, a nie polski rząd? Taki pomysł przedstawiła jedna z komisji Parlamentu Europejskiego, która...
zobacz więcej
Kilka dni temu Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię ws. zmiany traktatów, która przeniosłaby leśnictwo z kompetencji krajowych do tzw. kompetencji dzielonych między UE a państwa członkowskie. Do zmiany traktatów konieczna jest jednomyślna zgoda wszystkich państw Wspólnoty.
Pomysł skrytykowali minister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa a także przedstawiciele Lasów Państwowych. Rzecznik rządu Piotr Müller stwierdził, że nie ma takiej możliwości. Zaznaczył, że jeśli będzie taka potrzeba, Polska zastosuje weto.
Komisja PE „chce przejąć wyłączne kompetencje Polski w zarządzaniu leśnictwem. To nie tylko wbrew traktatom, to także oznacza upadek polskiego przemysłu drzewnego i gigantyczny wzrost cen drewna” – zaznaczył pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka.
O tę sprawę zapytano Polaków w sondażu przeprowadzonym na zlecenie wpolityce.pl. Wynika z niego, że zdecydowana większość – bo aż 77 proc. respondentów – uważa, iż to Polska powinna sprawować wyłączną kontrolę nad polskimi lasami państwowymi.
Zaledwie co 10 badany odpowiedział, że popiera pomysł, by to Bruksela współzarządzałaby lasami w Polsce. 13 proc. badanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.
Sondaż pokazuje, że to zwolennicy PiS w zdecydowanej większości chcą, by o polskim leśnictwie decydował rząd w Warszawie (97 proc.). Wśród sympatyków Koalicji Obywatelskiej odsetek ten jest znacznie niższy – 65 proc.; wśród wyborców Polski 2050 – 69 proc.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 27 do 30 stycznia 2023 roku. W badaniu wzięło udział 1083 osób.