RAPORT

Pogarda

Terrorysta skarży władze USA za bezprawne więzienie w Guantanamo

Majid Khan pozostawał w Guantanamo przez niemal rok po odbyciu kary. (Fot. Michelle Shephard/Toronto Star; Getty Images)
Majid Khan pozostawał w Guantanamo przez niemal rok po odbyciu kary. (Fot. Michelle Shephard/Toronto Star; Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Jak poinformowało pakistańskie radio NPR, zwolniony z Guantanamo Majid Khan pozwał administrację prezydenta Joe Bidena za bezprawne przetrzymywanie go po odbyciu kary. Terrorysta spędził prawie połowę życia najpierw w tajnym więzieniu CIA, gdzie był torturowany, a następnie w wojskowym więzieniu na Kubie.

Rosyjska agentura wpływu w Europie. W ujawnionych przez hakerów e-mailach jest polski ślad

Deputowany do rosyjskiej Dumy Sargis Mirzachanjan utworzył siatkę europejskich polityków, którzy mieli pracować w charakterze agentów wpływu...

zobacz więcej

Po zwolnieniu z więzienia w marcu 2022 roku 42-letni Majid Khan, obywatel Pakistanu, rok oczekiwał w więzieniu nim został przesiedlony do Belize. Władze USA tłumaczą, że wyszedł z więzienia z opóźnieniem, gdyż szukały kraju, który mógłby go przyjąć. Twierdzą, że w tej sprawie prowadziły negocjacje z 11 państwami.


Czytaj także: Potężna pomoc Ukrainie. Ian Brzezinski wskazuje na kluczowy aspekt


Khan jest pierwszym byłym więźniem Guantanamo, który nie został wysłany do kraju, którego jest obywatelem. Jego prawnicy wyjaśnili na antenie radia NPR, że nie mógł bezpiecznie wrócić do Pakistanu bowiem podczas śledztwa współpracował z władzami USA.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Mafijny kiler został szefem kuchni. Reklamował nawet swoją restaurację

Poszukiwany od 16 lat płatny zabójca kalabryjskiej ‘Ndranghety został zatrzymany w Saint-Etienne we Francji. 63-letni Edgardo Greco pracował jako...

zobacz więcej

Jak poinformowało radio, Khan był uważany za tzw. więźnia wysokiej wartości. Tak kwalifikowane są osoby trafiające do Guantanamo z więzień CIA. Przyszły terrorysta urodził się w Arabii Saudyjskiej. W Pakistanie spędził część dzieciństwa. Do szkoły średniej chodził w stanie Maryland i płynnie mówi po angielsku. Po atakach terrorystycznych 11 września 2001 roku pojechał do Pakistanu. Związał się Al-Kaidą, a w 2003 roku został aresztowany przez Amerykanów. „W 2012 roku przyznał się do winy za zbrodnie wojenne jako jeden z zaledwie dwóch skazanych w historii sądu wojskowego w Guantanamo” – podkreśla NPR.


Czytaj także: Papież: Trzeba podnosić głos przeciwko niesprawiedliwości i przemocy


– Głęboko żałuję za to co zrobiłem wiele lat temu. Przyjąłem za to odpowiedzialność i starałem się to naprawić. Świat bardzo się zmienił w ciągu 20 lat i ja również bardzo się zmieniłem – zapewniał po opuszczeniu więzienia, w którym spędził ponad 19 lat, ponad trzy lata w więzieniu CIA i ponad 16 w Guantanamo.


Khan pozostawał w Guantanamo przez niemal rok po odbyciu kary. Skłoniło go to do złożenia pozwu przeciwko rządowi USA za bezprawne przetrzymywanie po odbyciu kary. O jego procedowaniu zadecyduje amerykański sąd.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej