RAPORT

Pogarda

Urzędnicy Janukowycza pozbawieni ukraińskiego obywatelstwa

Ludzie byłego prezydenta Wiktora Janukowycza tracą obywatelstwo Ukrainy za popieranie Rosji (fot. David Goldman - Pool/Getty Images)
Ludzie byłego prezydenta Wiktora Janukowycza tracą obywatelstwo Ukrainy za popieranie Rosji (fot. David Goldman - Pool/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w wieczornym wystąpieniu wideo, że pozbawił ukraińskiego obywatelstwa byłych urzędników rządu Wiktora Janukowycza, którzy wspierają Rosję w jej wojnie z Ukrainą i mają rosyjskie obywatelstwo.

Kanada: Pierwszy Leopard już w drodze na Ukrainę

Minister obrony Kanady Anita Anand powiadomiła w sobotę na Twitterze, że z Halifaxu wystartował samolot przewożący pierwszy czołg Leopard 2 dla...

zobacz więcej


– Dzisiaj podpisałem odpowiednie dokumenty, aby zrobić kolejny krok w obronie i oczyszczeniu naszego państwa z tych, którzy są po stronie agresora. Uczyniłem to na wniosek Służby Bezpieczeństwa dotyczący osób, które zostały zarejestrowane jako posiadające obywatelstwo rosyjskie – powiedział Wołodymyr Zełenski w swoim tradycyjnym wieczornym przemówieniu na zakończenie 346. dnia wojny.


Prezydent dodał, że w niedzielę zostanie podjęty kolejny krok prawny w celu wykonania decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o sankcjach wobec osób wspierających rosyjską agresję.


Czytaj także: Rosjanie rzucają nowe siły. Zełenski: Sytuacja coraz cięższa


Ukrinform powołując się na źródła w administracji prezydenta poinformował, że na liście osób pozbawionych obywatelstwa są m.in. Dmytro Tabacznyk — były minister edukacji i nauki; Witalij Zacharczenko — były minister spraw wewnętrznych; Andrij Klujew — były szef administracji prezydenta; Ołeksandr Jakimenko — były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy; Ołeksandra Klymenko — była minister finansów.

Wszyscy wymienieni przebywają obecnie w Rosji.

Powstają nowe ukraińskie oddziały szturmowe

Kilka tysięcy ochotników zgłosiło się w ciągu pierwszego dnia naboru do tworzonych w strukturze MSW Ukrainy oddziałów nazwanych Gwardią Szturmową –...

zobacz więcej

Jak przypomina Ukrinform, 10 stycznia prezydent odebrał obywatelstwo czterem deputowanym Rady Najwyższej Ukrainy. Wszyscy są teraz poza granicami państwa. Są to Wiktor Medwedczuk, Taras Kozak, Andrij Derkacz i Renat Kuźmin. Rada Najwyższa na najbliższym posiedzeniu pozbawi ich, zdaniem portalu, mandatów deputowanych.


Lider frakcji „Sługa Narodu” w Radzie Najwyższej Dawyd Arachamija zaznaczył w komentarzu zamieszczonym w Telegramie, że Zełenski pozbawił obywatelstwa ukraińskiego „zdrajców, którzy byli jednym z filarów reżimu Janukowycza”, oraz „ludzi mniej publicznych z ich orbity politycznej”.


Czytaj także: Z więzienia na front. Rosjanie masowo werbują kobiety


„Kolejnym krokiem będzie nałożenie sankcji, aresztowanie i konfiskata na rzecz państwa całego ich majątku, praw korporacyjnych i innych aktywów. Każdy, kto ma informacje o majątku wskazanych osób, proszony jest o kontakt pod tym adresem : arakhamiia@rada.gov.ua”, napisał w Telegramie Dawyd Arachamija.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej