RAPORT

Pogarda

Rosyjska agentura wpływu w Europie. W ujawnionych przez hakerów e-mailach jest polski ślad

Wobec Mateusza Piskorskiego toczy się postępowanie karne związane z zarzutami szpiegostwa (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Wobec Mateusza Piskorskiego toczy się postępowanie karne związane z zarzutami szpiegostwa (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

Deputowany do rosyjskiej Dumy Sargis Mirzachanjan utworzył siatkę europejskich polityków, którzy mieli pracować w charakterze agentów wpływu Kremla. Dowodzą tego e-maile Mirzachanjana ujawnione przez ukraińskich hakerów. Wśród wymienionych osób pojawia się polityk Samoobrony i założyciel partii Zmiana Mateusz Piskorski.

Rosyjscy agenci wpływu. Analityk o „taniej i efektywnej” broni Kremla wobec Zachodu

Rosjanie przez lata umieszczali agenturę wpływu w państwach Europy Zachodniej, wykorzystując jako słabość naszą demokrację – ocenia analityczka...

zobacz więcej

Treść wiadomości – przy współpracy dziennikarzy m.in. z Estonii i Włoch – przedstawiła dziennikarska sieć śledcza Organized Crime and Corruption Reporting Project.


Sargis Mirzachanjan pracował na zlecenie rosyjskich władz. Po inwazji na Krym jego grupa nakłaniała prawicowych polityków z państw Unii Europejskiej do lobbowania za zniesieniem sankcji nałożonych na Rosję czy uznaniem aneksji.


E-maile, które wyciekły sugerują, że na te cele przeznaczano dziesiątki tysięcy euro w gotówce. Polityków zapraszano również na konferencje w Jałcie na Krymie oraz w roli obserwatorów przy rosyjskich wyborach.


Kto współpracował z Rosjanami?


Najważniejszych sojuszników Kreml znalazł wśród polityków włoskich, cypryjskich, austriackich i niemieckich. Wiadomości nie zawierają jednak dowodów płatności, a politycy nie przyznają się do przyjmowania pieniędzy.


Jak wynika ze śledztwa, wśród istotnych współpracowników Mirzachanjana miał znaleźć się były polityk Samoobrony i założyciel partii Zmiana Mateusz Piskorski, aresztowany za prawdopodobną działalność agenturalną na rzecz Rosji i Chin, oraz jego żona Marina Klebanowicz.

Piskorskiego aresztowano w 2016 roku, na dwa miesiące przed warszawskim szczytem NATO. Przy okazji tego szczytu miał przygotowywać – we współpracy z Rosjanami – prorosyjskie i antynatowskie wydarzenia w Polsce i innych państwach. Angażować mieli się w to skazani za szpiegostwo na rzecz Rosji politycy z Litwy i Węgier.


Udział w lobbowaniu na rzecz Rosji w Europie brało również założone przez Piskorskiego Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych.


Wobec Piskorskiego toczy się postępowanie karne związane z zarzutami szpiegostwa.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej