RAPORT

Pogarda

Chiński balon nad USA został zestrzelony

Balon widoczny był nad Karoliną Północną (fot. Peter Zay/Anadolu Agency via Getty Images; Moore/LOCAL NEWS X /TMX/MEGA / The Mega Agency / Forum)
Balon widoczny był nad Karoliną Północną (fot. Peter Zay/Anadolu Agency via Getty Images; Moore/LOCAL NEWS X /TMX/MEGA / The Mega Agency / Forum)

Najnowsze

Popularne

Prezydent USA Joe Biden powiedział w sobotę, że władze „zajmą się” chińskim balonem szpiegowskim, który został namierzony podczas lotu nad terytorium Stanów Zjednoczonych. Wieczorem czasu polskiego obiekt został jednak zestrzelony.

Irańscy producenci dronów z kolejnymi sankcjami

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na ośmiu członków zarządu Paravar Pars, irańskiego producenta dronów – poinformował amerykański resort finansów....

zobacz więcej

Biden, który do tej pory nie wypowiadał się na temat podejrzanego balonu, nie sprecyzował, co władze USA planują zrobić – pisze agencja Reutera.


Z powodu przelatującego nad USA balonu szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken przełożył wizytę w Chinach. Ostatnia wizyta sekretarza stanu USA w ChRL miała miejsce w 2017 roku.


Wizyta Blinkena została uzgodniona w listopadzie przez prezydenta Bidena i chińskiego przywódcę Xi Jinpinga i miała być okazją do ustabilizowania coraz bardziej napiętych stosunków pomiędzy obydwoma krajami - przypomina agencja Reutera. Według niej Chinom zależy na stabilnych stosunkach z USA, co pomogłoby poprawić stan gospodarki, która ucierpiała z powodu zarzuconej obecnie polityki „zero–COVID”.„Prezydent Biden przyjedzie do Polski, ustalamy szczegóły wizyty” [WIDEO]

Prezydent USA Joe Biden przyjedzie do Polski w najbliższym czasie, a dziś zrobiliśmy duży krok naprzód w tym względzie – powiedział w piątek szef...

zobacz więcej

Chiński balon został zauważony w środę nad stanem Montana. W sobotę rano widziano go nad Karoliną Północną. Amerykańskie władze zdecydowały o zamknięciu trzech lotnisk znajdujących w pobliżu trasy jego przelotu.


Po godzinie 20. polskiego czasu balon został zestrzelony.


Jak informuje „Daily Mail” balon ma długość trzech autobusów i jest wyposażony w najnowocześniejsze kamery, czujniki i radary. Zabłąkał się?


Władze Chin „wyraziły ubolewanie”, że obiekt używany do cywilnych celów meteorologicznych i innych celów naukowych zabłąkał się w przestrzeń powietrzną USA. Chińskie MSZ oświadczyło w sobotę, że przelot balonu nad Stanami Zjednoczonymi był niezamierzony i oskarżyło amerykańskich polityków i media o wykorzystanie sytuacji do zdyskredytowania ChRL.


W piątek Pentagon poinformował, że nad Ameryką Łacińską zaobserwowano inny chiński balon, nie podając bliższych szczegółów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej