RAPORT

Pogarda

Pomimo wojny Belgowie kupują rosyjski gaz LNG. „Le Soir”: Wzrost o 36 proc.

Do belgijskich portów zawinęło co najmniej 190 rosyjskich tankowców (fot. Shutterstock))
Do belgijskich portów zawinęło co najmniej 190 rosyjskich tankowców (fot. Shutterstock))

Najnowsze

Popularne

Europejski import rosyjskiego gazu skroplonego wzrósł w ubiegłym roku o 36 procent – informuje belgijski dziennik „Le Soir”, powołując się na organizację ekologiczną Greenpeace.

Zaskakująca transakcja. Rosyjski gaz płynie do USA

Rosyjski gaz skroplony z projektu Jamał LNG trafi w styczniu do Bostonu; transakcja jest efektem skoku cen gazu na wschodnim wybrzeżu USA – podał...

zobacz więcej

Według raportu tej organizacji, wprawdzie dostawy rosyjskiego gazu rurociągami do krajów UE praktycznie zamarły w wyniku sankcji wprowadzonych za inwazję Rosji na Ukrainę, to jednak kwitnie import tego surowca w skroplonej postaci (LNG).


Jak informował niedawno bank centralny Belgii (NBB) między marcem a październikiem 2022 roku do Belgii dostarczono rosyjski LNG o wartości 1,6 mld euro. NBB przypomina, że tak wysoka kwota wynika z wykorzystywania terminalu gazowego firmy Fluxys w porcie Zeebrugge, który służy jako brama do Europy dla skroplonego gazu ze wszystkich źródeł, także z USA i Kataru.


Od marca do października Belgia ściągnęła rosyjski LNG o wartości 1,6 mld euro


Zgodnie z raportem Greenpeace'u, rosyjskie statki dostarczyły też do portów w Belgii w ubiegłym roku łącznie 9,2 mln metrów sześciennych produktów naftowych, głównie benzyny i oleju napędowego. Już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę do tych portów zawinęło co najmniej 190 tankowców przewożących rosyjskie produkty naftowe.


Od niedzieli rosyjska ropa formalnie nie będzie już mogła być dostarczana do europejskich portów, czy to w postaci surowej, czy rafinowanej – olej napędowy, nafta, benzyna itp. „Położy to kres ciągłemu ruchowi tankowców między belgijskimi portami a Rosją” – podkreśla „Le Soir”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej