RAPORT

Pogarda

Powstają nowe ukraińskie oddziały szturmowe

Trwa nabór do nowych oddziałów nazwanych Gwardią Szturmową (fot. TT/@combined2forces)
Trwa nabór do nowych oddziałów nazwanych Gwardią Szturmową (fot. TT/@combined2forces)

Najnowsze

Popularne

Kilka tysięcy ochotników zgłosiło się w ciągu pierwszego dnia naboru do tworzonych w strukturze MSW Ukrainy oddziałów nazwanych Gwardią Szturmową – poinformowała w sobotę ukraińska Gwardia Narodowa (GN).

„Cała Ukraina stanie w ogniu”. Miedwiediew grozi bronią atomową

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zagroził, że w przypadku ataku sił ukraińskich na „obiekty” znajdujące się na okupowanym Krymie, Moskwa...

zobacz więcej„W strukturze MSW rozpoczął się nabór ochotników do brygad szturmowych w składzie Gwardii Narodowej, Policji Państwowej i Państwowej Służby Granicznej. Widać pozytywną dynamikę procesu składania wniosków o dołączenie do szeregów brygad szturmowych” – głosi komunikat GN, cytowany przez agencję Ukrinform.


Formowanie nowych oddziałów


Z oświadczenia wynika, że ponad 3 tys. osób zgłosiło się za pośrednictwem urzędów administracji państwowej, przy czym wnioski złożyło ponad 500 z nich. Ponad 2 tys. ankiet napłynęło na specjalnie utworzoną stronę internetową. Blisko 500 osób zadzwoniło na stosowną linię telefoniczną, by skonsultować się w sprawie naboru.


O formowaniu nowych oddziałów poinformowano 2 lutego. „Zaczęliśmy już formować takie oddziały, których celem jest wyzwolenie naszego terytorium w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową” – powiedział p.o. szefa MSW Ihor Kłymenko. Jak przekazał, podstawą Gwardii Szturmowej mają być czynni policjanci, pogranicznicy i funkcjonariusze GN.

Chodzi przede wszystkim o osoby, które brały udział w walkach z prorosyjskimi separatystami w 2014 roku. Niektórzy z nich walczyli już na froncie podczas obecnej inwazji rosyjskiej, rozpoczętej w lutym 2022 roku.Jak powiedział Kłymenko, nabór prowadzony jest do brygad poszczególnych służb, jak policja czy straż graniczna; w samej GN ma powstać sześć brygad. Szkolenie ochotników będzie trwać kilka miesięcy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej