RAPORT

Pogarda

Podlasie: Lekarze odmówili aborcji zgwałconej nastolatce? Kolejna manipulacja Tuska

Pokrzywdzona kobieta miała 24 lata (fot. Shutterstock)
Pokrzywdzona kobieta miała 24 lata (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Jedna z białostockich prokuratur prowadzi śledztwo ws. wykorzystania seksualnego niepełnosprawnej 24-letniej kobiety – podała PAP Prokuratura Krajowa, dementując informacje medialne, że ofiara miała 14 lat. Sprawca usłyszał w styczniu zarzut, za który grozi mu do 8 lat więzienia.

Odmówiono aborcji 14-latce. Kraska: „Sytuacja jest dość trudna”

Nasze prawo dopuszcza aborcję w przypadku gwałtu, więc tutaj taka możliwość istniała – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska,...

zobacz więcej

W przestrzeni publicznej pojawiła się informacja, że 14-letnia dziewczynka z niepełnosprawnością intelektualną miała zostać wykorzystana seksualnie przez swojego wujka, w wyniku czego zaszła w ciążę. 


Niesprawdzone informacje ws. pokrzywdzonej kobiety na Podlasiu podała Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Sensacyjną wiadomość błyskawicznie podchwyciły media, w tym były premier Donald Tusk.


– Na Podlasiu została zgwałcona 14-letnia dziewczynka z umysłową niepełnosprawnością przez własnego wujka. Okazuje się, że mamy dzisiaj w Polsce sytuację, w której w tak oczywistym przypadku ludzie albo się boją podjąć odpowiednią decyzję. (...). Mówiliśmy, że tak nie może być, że ciąże w Polsce prowadzi prokurator, polityk partii rządzącej czy ksiądz. Od prowadzenia ciąży jest przyszła matka, lekarz i najbliższa rodzina – twierdził lider największej opozycyjnej partii. 


Sprawa została zgłoszona organom ścigania, a dziewczynka uzyskała zaświadczenie prokuratora o zaistnieniu przesłanki warunkującej dopuszczalność terminacji ciąży. Kobieta wraz z ciotką miała podjąć próbę skorzystania z zabiegu aborcji w szpitalach zlokalizowanych w pobliżu ich miejsca zamieszkania, co skończyło się jednak niepowodzeniem z uwagi na powołanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia. Dopiero w wyniku pomocy organizacji pozarządowej ofiara skorzystała z zabiegu w jednym z warszawskich szpitali.


Prokuratura: Pokrzywdzona nie miała 14 lat


Prokuratura Krajowa poinformowała w piątek PAP, że „śledztwo w tej sprawie prowadzi jedna z prokuratur regionu białostockiego”. 


– Postępowanie dotyczy doprowadzenia nieporadnej ze względu na stan zdrowia pokrzywdzonej w wieku 24 lat (a nie jak podawały media 14) do obcowania płciowego – przekazał prok. Łukasz Łapczyński.


Jak ustaliła PAP, pokrzywdzona kobieta została przesłuchana przez sąd na posiedzeniu z udziałem biegłego psychologa. Z kolei sprawca na początku tego roku usłyszał zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 198 Kodeksu Karnego, czyli seksualnego wykorzystania niepoczytalności lub bezradności. Grozi mu za to kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Lewicowe aktywistki chwalą się zabójstwem dziecka w 37. tygodniu życia

„W trakcie drugiego roku od pseudowyroku TK grupy działające w ramach Aborcji bez Granic pomogły 44 tysiącom osób z Polski w dostępie do aborcj” –...

zobacz więcej

Powołując się na dobro pokrzywdzonej śledczy nie przekazali szerszych informacji o sprawie.


Niedzielski: W tej sprawie jest dużo znaków zapytania


Po pierwszych informacjach medialnych w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia wystąpił rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Ocenił, że sytuacja wskazuje na istnienie praktycznych trudności w dostępie do aborcji wobec powołania się lekarza na klauzulę sumienia. 


RPO zwrócił się do resortu zdrowia o stanowisko w sprawie. Wystąpił m.in. o wskazanie, czy ministerstwo widzi potrzebę podjęcia odpowiednich działań legislacyjnych w celu wprowadzenia zmian zasad informowania pacjentek o możliwości uzyskania przez nie świadczeń zdrowotnych, których im odmówiono z uwagi na powołanie się lekarzy na klauzulę sumienia.


Minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o tę sprawę mówił, że jest w niej kilka znaków zapytania, które resort wyjaśnia. – Mamy wrażenie, że przekazywane informacje nie są do końca prawdziwe – powiedział Niedzielski.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej