RAPORT

Pogarda

Mafijny kiler został szefem kuchni. Reklamował nawet swoją restaurację

Uciekinier ukrywał się na widoku (fot. Interpol)
Uciekinier ukrywał się na widoku (fot. Interpol)

Najnowsze

Popularne

Poszukiwany od 16 lat płatny zabójca kalabryjskiej ‘Ndranghety został zatrzymany w Saint-Etienne we Francji. 63-letni Edgardo Greco pracował jako szef kuchni we włoskiej restauracji. W jednej z lokalnych gazet reklamował nawet swoją kuchnię jako opartą na regionalnych i domowych przepisach.

Praczki ‘Ndranghety uciekły z Włoch do Polski. Wpadły w ręce służb

„Łowcy cieni” CBŚP razem z funkcjonariuszami KAS zatrzymali trzy Polki, ścigane Europejskimi Nakazami Aresztowania wydanymi przez włoski wymiar...

zobacz więcej

O zatrzymaniu Edgardo Greco poinformował Interpol. Działania miały związek z trwającym od trzech lat projektem I-CAN (Interpol Cooperation Against ‘Ndrangheta – Interpol Współpraca przeciwko ‘Ndrangheta). „To wielopoziomowa inicjatywa policyjna, mająca koordynować międzynarodowe działania i zwalczanie ‘Ndranghety, wykorzystując możliwości i narzędzia analityczne Interpolu, do dzielenia się m.in. wiedzą fachową czy danymi wywiadowczymi” – tak o projekcie informuje Interpol.


Mafiosa namierzyli śledczy prokuratury Catanzaro (kierowanej przez Nicolę Gratteri – czołowego włoskiego prokuratora antymafijnego) we współpracy z Wydziałem Operacyjnym Arma dei Carabinieri-Investigation Nucleus w Cosenza.

Aresztowano zbiegłego mafiosa. To szef 'ndranghety

W katalońskim mieście Castelldefels w Hiszpanii policja zatrzymała szefa kalabryjskiej mafii 'ndrangheta. Barcelońscy funkcjonariusze zatrzymali we...

zobacz więcej

Kuchmistrz z mroczną przeszłością

 

63-letni Greco był poszukiwany za zamordowanie na początku lat 90. w mieście Cosenza braci Stefano i Giuseppe Bartolomeo. Według mediów ich ciał nigdy nie znaleziono, ponieważ miały zostać rozpuszczone w kwasie. Zabójstwo było jednym z elementów wojny dwóch klanów „Ndranghety. Greco ponadto próbować zamordować jeszcze jedną osobę, ale ta miała więcej szczęścia niż bracia Bartolomeo.

 

W 2006 r. wydano nakaz aresztowania zabójcy. Ten jednak zniknął. Został zaocznie skazany na dożywocie. Według BBC, Greco jako Paolo Dimitrio osiadł w 2014 r. we francuskim mieście Saint-Étienne, na południowy zachód od Lyonu. Mafioso czuł się tak bardzo pewny siebie, że w 2021 r. pojawił się na łamach lokalnej gazety, w której zachwalał swoją kuchnię.

 

Zbiega zatrzymali francuscy policjanci, a tożsamość mafiosa potwierdzili włoscy śledczy. 


Włoska mafia poszerza pole działania. Czy nadal grożą zamachy?

Włoska mafia w ciągu ostatnich lat zmieniła swój sposób działania, poszerzyła pole aktywności w wielu branżach włoskiej gospodarki, ale i...

zobacz więcej

Imperium z Kalabrii

 

Interpol tak charakteryzuję ‘Nadranghetę: „jedna z najbardziej rozległych i potężnych organizacji przestępczych na świecie. Pochodząca z włoskiego regionu Kalabrii, poszerzyła swoje strefy wpływów na cały świat i wciąż się rozwija. Dziś ‘Ndrangheta jest uważana za jedyną włoską organizację mafijną obecną na każdym kontynencie światowym”. Zdaniem ekspertów Kalabryjczycy słyną z okrutności i bezwzględności.

 

 Z raportów Antymafijnej Komisji oraz Antymafijnej Dyrekcji Śledczej, o których portal tvp.info pisał przed miesiącem wynika, że Kalabryjczycy mają nadal zdolność do łatwego zawierania współpracy z organizacjami narkotykowymi z Ameryki Południowej, jak i politykami, administratorami, przedsiębiorcami i osobami wykonującymi wolne zawody.

 

Organizacja angażuje w każde nielegalne przedsięwzięcie gwarantujące duży zysk: przemyt i handel narkotykami (koordynując trasy przerzutowe z Ameryki Środkowej i Południowej do Europy i Afryki), handel bronią, składowanie i usuwanie nielegalnych odpadów w Europie i Afryce, lichwę, prostytucję, przemyt ludzi, zwierząt czy dzieł sztuki. Zyski prane są w sieci spółek rozsianych po całym świecie, działających w branży budowlanej czy sektorze dóbr luksusowych.

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej