
Poszukiwany od 16 lat płatny zabójca kalabryjskiej ‘Ndranghety został zatrzymany w Saint-Etienne we Francji. 63-letni Edgardo Greco pracował jako szef kuchni we włoskiej restauracji. W jednej z lokalnych gazet reklamował nawet swoją kuchnię jako opartą na regionalnych i domowych przepisach.
„Łowcy cieni” CBŚP razem z funkcjonariuszami KAS zatrzymali trzy Polki, ścigane Europejskimi Nakazami Aresztowania wydanymi przez włoski wymiar...
zobacz więcej
O zatrzymaniu Edgardo Greco poinformował Interpol. Działania miały związek z trwającym od trzech lat projektem I-CAN (Interpol Cooperation Against ‘Ndrangheta – Interpol Współpraca przeciwko ‘Ndrangheta). „To wielopoziomowa inicjatywa policyjna, mająca koordynować międzynarodowe działania i zwalczanie ‘Ndranghety, wykorzystując możliwości i narzędzia analityczne Interpolu, do dzielenia się m.in. wiedzą fachową czy danymi wywiadowczymi” – tak o projekcie informuje Interpol.
Mafiosa namierzyli śledczy prokuratury Catanzaro (kierowanej przez Nicolę Gratteri – czołowego włoskiego prokuratora antymafijnego) we współpracy z Wydziałem Operacyjnym Arma dei Carabinieri-Investigation Nucleus w Cosenza.
W katalońskim mieście Castelldefels w Hiszpanii policja zatrzymała szefa kalabryjskiej mafii 'ndrangheta. Barcelońscy funkcjonariusze zatrzymali we...
zobacz więcej
63-letni Greco był poszukiwany za zamordowanie na początku lat 90. w mieście Cosenza braci Stefano i Giuseppe Bartolomeo. Według mediów ich ciał nigdy nie znaleziono, ponieważ miały zostać rozpuszczone w kwasie. Zabójstwo było jednym z elementów wojny dwóch klanów „Ndranghety. Greco ponadto próbować zamordować jeszcze jedną osobę, ale ta miała więcej szczęścia niż bracia Bartolomeo.
W 2006 r. wydano nakaz aresztowania zabójcy. Ten jednak zniknął. Został zaocznie skazany na dożywocie. Według BBC, Greco jako Paolo Dimitrio osiadł w 2014 r. we francuskim mieście Saint-Étienne, na południowy zachód od Lyonu. Mafioso czuł się tak bardzo pewny siebie, że w 2021 r. pojawił się na łamach lokalnej gazety, w której zachwalał swoją kuchnię.
Zbiega zatrzymali francuscy policjanci, a tożsamość mafiosa potwierdzili włoscy śledczy.
Włoska mafia w ciągu ostatnich lat zmieniła swój sposób działania, poszerzyła pole aktywności w wielu branżach włoskiej gospodarki, ale i...
zobacz więcej
Interpol tak charakteryzuję ‘Nadranghetę: „jedna z najbardziej rozległych i potężnych organizacji przestępczych na świecie. Pochodząca z włoskiego regionu Kalabrii, poszerzyła swoje strefy wpływów na cały świat i wciąż się rozwija. Dziś ‘Ndrangheta jest uważana za jedyną włoską organizację mafijną obecną na każdym kontynencie światowym”. Zdaniem ekspertów Kalabryjczycy słyną z okrutności i bezwzględności.
Z raportów Antymafijnej Komisji oraz Antymafijnej Dyrekcji Śledczej, o których portal tvp.info pisał przed miesiącem wynika, że Kalabryjczycy mają nadal zdolność do łatwego zawierania współpracy z organizacjami narkotykowymi z Ameryki Południowej, jak i politykami, administratorami, przedsiębiorcami i osobami wykonującymi wolne zawody.
Organizacja angażuje w każde nielegalne przedsięwzięcie gwarantujące duży zysk: przemyt i handel narkotykami (koordynując trasy przerzutowe z Ameryki Środkowej i Południowej do Europy i Afryki), handel bronią, składowanie i usuwanie nielegalnych odpadów w Europie i Afryce, lichwę, prostytucję, przemyt ludzi, zwierząt czy dzieł sztuki. Zyski prane są w sieci spółek rozsianych po całym świecie, działających w branży budowlanej czy sektorze dóbr luksusowych.