RAPORT

Pogarda

Papież: Trzeba podnosić głos przeciwko niesprawiedliwości i przemocy

Papież Franciszek odwiedził Sudan Południowy (fot. Vatican Media via Vatican Pool/Getty Images)
Papież Franciszek odwiedził Sudan Południowy (fot. Vatican Media via Vatican Pool/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W sobotę, w drugim dniu wizyty w Sudanie Południowym papież Franciszek apelował do przedstawicieli duchowieństwa, by podnosili głos przeciwko niesprawiedliwości, przemocy i uciskowi ludzi. Nie możemy pozostać neutralni wobec cierpienia – podkreślił w najmłodszym i jednym z najbiedniejszych państw świata.

Abdykacja Franciszka? Papież o swoim stanie zdrowia

Jestem w dobrym stanie zdrowotnym – oznajmił papież Franciszek agencji Associated Press. W ten sposób zdementował pogłoski, które krążyły w...

zobacz więcej

Podczas spotkania w katedrze w stolicy kraju – Dżubie papież mówił, że pełnić posługę na ziemi naznaczonej wojną, nienawiścią, przemocą i ubóstwem oraz przesiąkniętej wielką ilością niewinnej krwi to nie znaczy być wodzami plemiennymi, lecz współczującymi i miłosiernymi pasterzami; nie panami ludu, lecz sługami, którzy pochylają się, aby obmywać nogi braciom i siostrom.


Od pasterzy wymaga się rozwijania sztuki podążania pośród; pośród cierpienia i łez, pośród głodu Boga i pragnienia miłości braci i sióstr. Naszym pierwszym obowiązkiem nie jest bycie Kościołem doskonale zorganizowanym, lecz Kościołem, który w imię Chrystusa staje pośród trudnego życia ludzi i dla ludzi brudzi sobie ręce – dodał Franciszek.


Nie pozostawać neutralnym wobec cierpienia


Następnie zaapelował: Jesteśmy wezwani do podniesienia głosu przeciwko niesprawiedliwości i nadużyciom, które uciskają ludzi i posługują się przemocą, aby prowadzić interesy w cieniu konfliktów.


Jak przekonywał, nie możemy pozostawać neutralni wobec cierpienia, spowodowanego przez niesprawiedliwość i przemoc, ponieważ tam, gdzie kobieta lub mężczyzna są ranieni w swoich podstawowych prawach, obrażany jest Chrystus.

Papież Franciszek: Czujemy wdzięczność wobec Boga, że podarował Benedykta XVI Kościołowi i światu

Papież Franciszek w pierwszych słowach po śmierci swego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI wyraził wdzięczność Bogu za to, że podarował go...

zobacz więcej

Przypomniał, że wielu księży, zakonnic i zakonników padło ofiarą przemocy i ataków, w których stracili życie.


Franciszek zaznaczył: Chciałbym więc podziękować wam za to, co robicie pośród tak wielu prób i trudów. Dziękuję w imieniu całego Kościoła za wasze poświęcenie, waszą odwagę, wasze ofiary, waszą cierpliwość.


Życzę wam, drodzy bracia i siostry, abyście zawsze byli wielkodusznymi pasterzami i świadkami, uzbrojonymi jedynie w modlitwę i miłość – oświadczył.


W dalszej części dnia papież spotka się z osobami wysiedlonymi oraz weźmie udział w modlitwie ekumenicznej. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej