Nawet 90 proc. nowotworów zależy od czynników, na które mamy wpływ – palenia papierosów, spożywania alkoholu, niewłaściwego odżywiania i braku regularnej aktywności fizycznej. – Profilaktyka i ograniczenie czynników ryzyka mogą uchronić przed częścią nowotworów – mówi dr hab. n. med. Jacek Sieńko w przypadający dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem.
W styczniu odnotowano w Polsce ponad 980 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń. W tym czasie z powodu grypy zmarło w 71 osób – wynika z najnowszych...
zobacz więcej
Jak wyjaśnił, mężczyźni częściej chorują na nowotwory. – Niestety mniej korzystają z dobrodziejstw ograniczenia czynników ryzyka – powiedział.
Dodał że, nowotwory u mężczyzn są drugą przyczyną śmiertelności, natomiast u kobiet przed 65. rokiem życia są pierwszą.
Zapytany o symptomy na które powinno się zwrócić uwagę odparł, iż wiele jest na tyle niespecyficznych, że trudno na ich podstawie wcześnie rozpoznać nowotwór.
– Trzymanie się programów profilaktyki pierwotnej oraz wtórnej jest podstawą, a prowadzenie zdrowego trybu życia uzasadnione – powiedział.
Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że gdyby Europejczycy przestrzegali 12 zaleceń Europejskiego kodeksu walki z rakiem, mogliby uniknąć nawet 50 proc. wszystkich zgonów nowotworowych w Europie.
Zapisy europejskiego kodeksu walki z rakiem znaleźć można m.in. na stronie pacjent.gov.pl.