RAPORT

Pogarda

PO chce naprawić „krzywdy” wyrządzone esbekom. Polacy przeciwni

Protest przeciwko obniżeniu emerytur b. esbekom (fot. PAP/Paweł Supernak)
Protest przeciwko obniżeniu emerytur b. esbekom (fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Donald Tusk obiecał, że jeśli Platforma Obywatelska powróci do władzy, wówczas naprawi „krzywdy” wyrządzone byłym esbekom. Jak wynika z sondażu Social Changes na zlecenie wpolityce.pl, większość badanych popiera jednak obniżkę emerytur byłych funkcjonariuszy SB i innych PRL-owskich służb.

PO chce wprowadzić „tuskowe”. Byli esbecy dostaną po 106 tys. zł? [WIDEO]

Donald Tusk obiecał byłym esbekom, że ich „krzywdy na pewno zostaną naprawione”.

zobacz więcej

Pracownia zadała respondentom pytanie: „czy popierasz pozostawienie na obniżonym poziomie emerytur byłych funkcjonariuszy SB i innych PRL-owskich służb lub struktur siłowych?”. 

  

Twierdząco odpowiedziało 56 proc. badanych (zdecydowanie tak 36 proc., raczej tak 20 proc.). 21 proc. było odmiennego zdania – należy odejść od obniżki esbeckich emerytur (zdecydowanie należy odejść 9 proc., raczej 12 proc.). 23 proc. badanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”. 

  

„Badanie potwierdza, że spór historyczny dotyczący PRL został w Polsce rozstrzygnięty, i społeczeństwo jednoznacznie sprzeciwia się podtrzymywaniu przywilejów ludzi zaangażowanych w komunistyczny aparat przemocy” – komentuje wpolityce.pl. 

   

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) od 27 do 30 stycznia 2023 roku, na panelu internetowym. W badaniu wzięły udział 1083 osoby. 

Grodzki chce przywrócenia wysokich emerytur esbekom [WIDEO]

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki pytany, czy pomoże osobom „dotkniętym” ustawą dezubekizacyjną ocenił, że nie powinno się obniżać wysokich emerytur...

zobacz więcej

Tusk o emeryturach dla b. esbeków


Przypomnijmy, pod koniec stycznia w trakcie spotkania z mieszkańcami Siedlec Tusk dostał pytanie od mężczyzny, który przedstawił się jako reprezentant mundurowych emerytów.  

   

Zapytał byłego premiera, czy ma plan na złagodzenie ustawy, która obniżyła uposażenia byłym funkcjonariuszom aparatu komunistycznej represji. Tusk w odpowiedzi mówił o „nieracjonalnym odwecie PiS-u”. 

   

Tusk stwierdził również, że Andrzej Rozenek z Polskiej Partii Socjalistycznej i Tomasz Siemoniak z Platformy Obywatelskiej pracują nad zmianą obowiązujących zasad. – Krzywdy na pewno zostaną naprawione – spuentował Tusk. 

16 grudnia 2016 roku Sejm przyjął ustawę, na podstawie której obniżono świadczenia emerytalne i rentowe wszystkim, którzy choć jeden dzień służyli w PRL w formacjach, uznanych przez ustawodawcę za służące totalitarnemu państwu. Zgodnie z ustawą emerytury lub renty byłych funkcjonariuszy czy ich bliskich nie mogą być wyższe od średniego świadczenia (emerytury, renty czy renty rodzinnej), wypłacanego przez ZUS. 

 

W konsekwencji obniżono renty i emerytury prawie 39 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej