RAPORT

Pogarda

Paczki dla Polaków żyjących na Litwie i Ukrainie. PFN o akcji Rodacy Bohaterom

Wolontariusze zawieźli prawie 1,2 tys. paczek (fot. PFN)
Wolontariusze zawieźli prawie 1,2 tys. paczek (fot. PFN)

Najnowsze

Popularne

Polska Fundacja Narodowa wsparła przygotowywanie i przekazywanie paczek Polakom żyjącym na Litwie i na Ukrainie w ramach kolejnej edycji akcji Rodacy Bohaterom – powiedział rzecznik PFN Temistokles Brodowski.

PFN promuje historię Polski wśród żołnierzy NATO

Trwa kolejna edycja projektu Polskiej Fundacji Narodowej Zwiastun. Jego celem jest promocja wizerunku i budowanie pozytywnej świadomości na temat...

zobacz więcej

W ramach prowadzonej przez oddział mazowiecki Stowarzyszenia Odra-Niemen, które wsparła PFN, akcji trafiają do nich paczki z artykułami spożywczymi, gospodarczymi, lekarstwa, czy ciepłe ubrania – podał Brodowski. Przypomniał, że Fundacja jest stałym partnerem projektu, wspierającego polskie Kresy i Polaków tam mieszkających. 

  

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki podkreślił, że Fundacja kooperuje ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen od kilku lat. 

  

– Każda nasza inicjatywa dociera do najbardziej potrzebujących. Opieka nad weteranami i kombatantami, strażnikami pamięci, wsparcie udzielane Polakom na Wschodzie to nasze zbieżne cele statutowe, bowiem integrujemy działania pomocowe z edukacją historyczną – powiedział prezes. 

   

Kolejna edycja akcji Rodacy Bohaterom rozpoczęła się w styczniu i potrwa do czerwca. Co dwa-trzy tygodnie organizowane są wyjazdy na Litwę i do Ukrainy, w czasie których do naszych rodaków trafiają przygotowane w Polsce paczki – wyjaśnił Brodowski. 

Podał, że podczas pierwszego tegorocznego wyjazdu wspierani przez PFN wolontariusze spotkali się i rozmawiali z rodakami żyjącymi na Litwie oraz zapewniali ich o pielęgnowaniu w Polsce pamięci o wschodnich Kresach Rzeczpospolitej. Zawieźli prawie 1,2 tys. paczek m.in. do Wilna, Turmontów, rejonu podbrzeskiego, rejonu Dziewieniszek, do Solecznik, Pacuneli, Pakieny i Wodoktów - dodał. 

Wiceprezes PFN Michał Góras podziękował wszystkim wolontariuszom, opiekunom i wychowawcom ze stu placówek z Mazowsza, które biorąc udział w mazowieckiej zbiórce żywności zaangażowały się we wspólny projekt stowarzyszenia i Fundacji. 

  

– Na Kresach mieszka kilka milionów osób, które mimo traumy komunizmu i upływu kilkudziesięciu lat, nadal czują się Polakami. Dlatego też, wspólnie ze stowarzyszeniem od lat niesiemy im pomoc – powiedział Góras. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej