RAPORT

Pogarda

„Prezydent Biden przyjedzie do Polski, ustalamy szczegóły wizyty” [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Prezydent USA Joe Biden przyjedzie do Polski w najbliższym czasie, a dziś zrobiliśmy duży krok naprzód w tym względzie – powiedział w piątek szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz po spotkaniu z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake'iem Sullivanem w Białym Domu.

Mularczyk o reparacjach: Kilkoro senatorów i kongresmenów zaoferowało współpracę

Otrzymałem deklaracje od kilku kongresmenów i kilku senatorów, dotyczące współpracy w tym obszarze. Na pewno będziemy w kontakcie w najbliższych...

zobacz więcej

– Jak wiemy z ust samego prezydenta Bidena, prezydent zamierza przyjechać do Polski; dzisiejsza rozmowa dotyczyła tych planów na najbliższy czas. Oczywiście szczegóły takiej wizyty będą przekazywane wtedy, kiedy zostanie ustalona konkretna data, ale ta dzisiejsza moja rozmowa (...) to był duży krok naprzód – oświadczył Przydacz podczas briefingu po zakończeniu rozmów z Sullivanem oraz wiceszefową amerykańskiej dyplomacji Wendy Sherman w Waszyngtonie.


Czytaj więcej: Nowy pakiet uzbrojenia z USA. Po raz pierwszy Ukraina dostanie precyzyjne rakiety


Jak powiedział Przydacz, rozmowy, w których uczestniczył również szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, dotyczyły m.in. dalszej pomocy Ukrainie, dalszej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, transferze technologii i zakupach uzbrojenia, a także szczytu Sojuszu w Wilnie. W Białym Domu Przydacz i Siewiera rozmawiali także razem z doradcami prezydentów państw bałtyckich.


– Rozmowy dotyczyły dalszej obecności wojsk amerykańskich na terytorium Polski i dalszej adaptacji sprzętowej. Sytuacja na Ukrainie i możliwe scenariusze, to, co Władimir Putin może próbować realizować: spodziewana ofensywa, w jaki sposób odpowiadać na tę ofensywę – mówił Przydacz. Podkreślał, że Amerykanie docenili inicjatywę prezydenta Dudy w sprawie powstania „koalicji czołgowej”.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Sięgną celów daleko poza linią frontu. GLSDB – potężny oręż z USA dla Ukraińców

W nowym amerykańskim pakiecie uzbrojenia dla Ukrainy po raz pierwszy znalazły się pociski Ground Launched Small Diameter Bomb (GLSDB). To nowy typ...

zobacz więcej

Pytany przez o ocenę decyzji administracji Joe Bidena w sprawie przekazania Ukrainie pocisków GLSDB, które podwoją zasięg rażenia sił ukraińskich, Przydacz powiedział, że jest to bardzo dobry ruch, który zwiastuje potencjalnie dużą zmianę na polu bitwy. – Ukraińskie wojska będą mogły razić logistykę swojego wroga na dalszej odległości, co spowoduje, że te rosyjskie linie logistyczne będą musiały być rozciągnięte. Każdy wojskowy doskonale rozumie, że to paraliżuje ich skuteczność – powiedział minister.


– To jest decyzja, na którą czekaliśmy, do której namawialiśmy, o którą zabiegaliśmy. Tak jak zabiegaliśmy o kontynuację polityki sankcji – dodał i zapowiedział, że odbędzie rozmowy o sankcjach z przedstawicielami amerykańskiego resortu finansów, bo USA podobnie jak Unia Europejska „czyni przymiarki” do kolejnego pakietu restrykcji.Nowy pakiet uzbrojenia z USA. Po raz pierwszy Ukraina dostanie precyzyjne rakiety

Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart łącznie ponad 2,1 mld dolarów. Po raz...

zobacz więcej

Przydacz powiedział też, że rozmawiał z przedstawicielami USA na temat ewentualnych dostaw samolotów F-16, lecz podkreślił, że obecnie nie to jest priorytetem. Jako najpilniejsze sprawy wymienił szkolenie ukraińskich żołnierzy oraz zapewnienie Ukrainie jak najlepszej obrony powietrznej.


Czytaj także: Szef MON w Kijowie: Polska już szkoli Ukraińców z obsługi czołgów Leopard


– Jeśli ta dyskusja zakończy się w sposób skonkretyzowany wzmocnieniem potencjału obronnego Ukrainy, ustaliliśmy, że będziemy wspólnie z naszymi sojusznikami na temat ewentualnych dalszych działań w sprawie konkretnego sprzętu – powiedział, odnosząc się do F-16. Podkreślił też, że ewentualne decyzje w sprawie samolotów będą zapadały w ramach NATO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej