RAPORT

Pogarda

Mularczyk o reparacjach: Kilkoro senatorów i kongresmenów zaoferowało współpracę

Najnowsze

Popularne

Otrzymałem deklaracje od kilku kongresmenów i kilku senatorów, dotyczące współpracy w tym obszarze. Na pewno będziemy w kontakcie w najbliższych tygodniach i miesiącach, planujemy pewne inicjatywy – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, który był gościem „Wiadomości”. Polityk przebywający obecnie z wizytą w USA ocenił, że „Polska jest zdecydowanie bliżej reparacji wojennych od Niemiec”. Wiceszef MSZ poruszył także temat reparacji od Rosji.

Polski rząd nie odpuści kwestii reparacji. Jest odpowiedź MSZ

„Rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie kontynuował wysiłki zmierzające do uregulowania należności wynikających z niemieckiej agresji i okupacji w...

zobacz więcej

Budujemy świadomość w amerykańskim Kongresie, w Departamencie Stanu, szukamy sojuszników wśród samych senatorów, kongresmenów, ale także budujemy świadomość w ONZ – mówił Mularczyk.


Jak ocenił, „te wszystkie spotkania – których było kilkanaście – myślę, że przybliżają nas do otrzymania reparacji wojennych, dlatego, że potrzebujemy dzisiaj zbudować świadomość, wiedzę, wśród amerykańskich elit, wśród elit w ONZ, że polskie roszczenia są uzasadnione, że Polska została skrzywdzona i że potrzebna jest w tej sprawie rekompensata, potrzebna jest sprawiedliwość”.  


Wiceminister przekonywał, że przez dziesięciolecia „Polska nie miała możliwości mówić o krzywdach i zniszczeniach, jakich doznała z rąk Niemców, zaś świadomość historyczna dotycząca tych kwestii jest na Zachodzie nikła". 

Polacy popierają zabiegi w sprawie reparacji od Niemiec [SONDAŻ]

Polacy popierają zabiegi w sprawie otrzymania reparacji wojennych od Niemiec – wynika z sondażu Social Changes przeprowadzonego na zlecenie portalu...

zobacz więcej

„Inni napisali za nas historię”


W opinii gościa TVP Info „przez dziesięciolecia nie istniały książki, filmy, publikacje poświęcone tej tematyce, które mogłyby być prezentowane na arenie międzynarodowej”. 


– W USA niestety nie ma wiedzy o skali zniszczeń, o tym, że Polska nigdy nie dostała żadnych reparacji. Nie ma informacji, że Polska została ograbiona, a Niemcy nigdy nie oddali tego, co zagrabili – powiedział.  – Ofensywa dyplomatyczna jest bardzo ważna, bo ona nas przybliża do wygrania tej batalii i jestem przekonany, że tak się stanie – ocenił. 


Polityk stwierdził, że dostrzega, iż dla wielu przedstawicieli amerykańskich władz przedstawiane przez stronę polską argumenty i wyliczenia „są interesujące”. – Otrzymałem deklaracje od kilku kongresmenów i kilku senatorów, dotyczące współpracy w tym obszarze. Na pewno będziemy w kontakcie w najbliższych tygodniach i miesiącach, planujemy pewne inicjatywy – podkreślił. 


Polityk mówił również o pracach nad drugą częścią raportu, która ma dotyczyć zniszczeń spowodowanych przez Rosjan i polskich roszczeń wobec Federacji Rosyjskiej w związku z okupacją radziecką. Jak wskazał, ten raport wymaga wielu miesięcy pracy, ale „w ciągu kilku miesięcy powinien ukazać się jego wstępny projekt”. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej