Otrzymałem deklaracje od kilku kongresmenów i kilku senatorów, dotyczące współpracy w tym obszarze. Na pewno będziemy w kontakcie w najbliższych tygodniach i miesiącach, planujemy pewne inicjatywy – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, który był gościem „Wiadomości”. Polityk przebywający obecnie z wizytą w USA ocenił, że „Polska jest zdecydowanie bliżej reparacji wojennych od Niemiec”. Wiceszef MSZ poruszył także temat reparacji od Rosji.
„Rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie kontynuował wysiłki zmierzające do uregulowania należności wynikających z niemieckiej agresji i okupacji w...
zobacz więcej
– Budujemy świadomość w amerykańskim Kongresie, w Departamencie Stanu, szukamy sojuszników wśród samych senatorów, kongresmenów, ale także budujemy świadomość w ONZ – mówił Mularczyk.
Jak ocenił, „te wszystkie spotkania – których było kilkanaście – myślę, że przybliżają nas do otrzymania reparacji wojennych, dlatego, że potrzebujemy dzisiaj zbudować świadomość, wiedzę, wśród amerykańskich elit, wśród elit w ONZ, że polskie roszczenia są uzasadnione, że Polska została skrzywdzona i że potrzebna jest w tej sprawie rekompensata, potrzebna jest sprawiedliwość”.
Wiceminister przekonywał, że przez dziesięciolecia „Polska nie miała możliwości mówić o krzywdach i zniszczeniach, jakich doznała z rąk Niemców, zaś świadomość historyczna dotycząca tych kwestii jest na Zachodzie nikła".
Polacy popierają zabiegi w sprawie otrzymania reparacji wojennych od Niemiec – wynika z sondażu Social Changes przeprowadzonego na zlecenie portalu...
zobacz więcej
W opinii gościa TVP Info „przez dziesięciolecia nie istniały książki, filmy, publikacje poświęcone tej tematyce, które mogłyby być prezentowane na arenie międzynarodowej”.
– W USA niestety nie ma wiedzy o skali zniszczeń, o tym, że Polska nigdy nie dostała żadnych reparacji. Nie ma informacji, że Polska została ograbiona, a Niemcy nigdy nie oddali tego, co zagrabili – powiedział. – Ofensywa dyplomatyczna jest bardzo ważna, bo ona nas przybliża do wygrania tej batalii i jestem przekonany, że tak się stanie – ocenił.
Polityk stwierdził, że dostrzega, iż dla wielu przedstawicieli amerykańskich władz przedstawiane przez stronę polską argumenty i wyliczenia „są interesujące”. – Otrzymałem deklaracje od kilku kongresmenów i kilku senatorów, dotyczące współpracy w tym obszarze. Na pewno będziemy w kontakcie w najbliższych tygodniach i miesiącach, planujemy pewne inicjatywy – podkreślił.
Polityk mówił również o pracach nad drugą częścią raportu, która ma dotyczyć zniszczeń spowodowanych przez Rosjan i polskich roszczeń wobec Federacji Rosyjskiej w związku z okupacją radziecką. Jak wskazał, ten raport wymaga wielu miesięcy pracy, ale „w ciągu kilku miesięcy powinien ukazać się jego wstępny projekt”.