RAPORT

Pogarda

„Tych klientów nie obsługujemy”. Holandia wprowadza czarną listę w gastronomii

To druga próba wprowadzenia takiej listy (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)
To druga próba wprowadzenia takiej listy (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Przedsiębiorcy gastronomiczni w siedmiu holenderskich miastach wprowadzają czarną listę, na którą trafią sprawiający kłopoty klienci – podał dziennik „Trouw”. Holenderski urząd ochrony danych osobowych AP już wyraził zgodę na jej utworzenie.

Włosi oburzeni mafijnymi nazwami restauracji. W Polsce naliczyli ich jedenaście

W różnych krajach świata jest co najmniej 300 restauracji i barów, których nazwy nawiązują do włoskich mafii – ogłosił związek rolników i...

zobacz więcej

Gazeta informuje, że do porozumienia, które firmuje organizacja branży gastronomicznej Koninklijke Horeca Nederland (KHN), przystąpiło już 137 przedsiębiorców m.in. z Haarlemu i Amersfoort w środkowej Holandii oraz Enschede i Almelo we wschodniej części kraju.


Do centralnego rejestru trafią osoby, które sprawiały problemy w restauracjach, klubach czy hotelach – wyjaśnia „Trouw”. Wpisanie na listę oznaczać będzie zakaz wstępu do podmiotów, które będą z niego korzystały. Za handel narkotykami – roczny zakaz, a za wszczęcie bójki lub płacenie fałszywymi pieniędzmi – od trzech do sześciu miesięcy.


„To najlepszy system, jaki mogę sobie wyobrazić” – powiedział przedsiębiorca Marc Bout, cytowany przez dziennik.


Lista uciążliwych klientów funkcjonowała w Niderlandach do 2018 roku, jednak zrezygnowano z jej prowadzenia po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących prywatności. „Nowy model gwarantuje prywatność lepiej niż poprzedni system i uzyskał akceptację AP” – zaznacza „Trouw”.


Czytaj więcej: Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce i jedną z najlepszych w Europie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej