RAPORT

Pogarda

Nowy pakiet uzbrojenia z USA. Po raz pierwszy Ukraina dostanie precyzyjne rakiety

Rakiety DLSDB mają zasięg 150 km (fot. Saab)
Rakiety DLSDB mają zasięg 150 km (fot. Saab)

Najnowsze

Popularne

Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart łącznie ponad 2,1 mld dolarów. Po raz pierwszy znajdą się w nim „precyzyjne kierowane rakiety”. Według wcześniejszych doniesień mediów, chodzi o pociski GLSDB, mające zasięg 150 km.

Szefowa KE obiecała w Kijowie pomoc. UE przekaże... 35 mln żarówek ledowych

Szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała w piątek, po szczycie UE - Ukraina, że kraj ten może być źródłem inspiracji dla Europy, choćby wtedy,...

zobacz więcej

Oprócz rakiet w pakiecie znalazły się też m.in. dwa zestawy obrony powietrznej Hawk, działa przeciwlotnicze, systemy przeciwdronowe, drony Puma, sprzęt potrzebny do zintegrowania zachodnich systemów obrony powietrznej i cztery radary powietrzne. USA podarują też Ukrainie dodatkową amunicję do systemów HIMARS, 181 pojazdów opancerzonych MRAP, dodatkową amunicję artyleryjską oraz 250 pocisków przeciwpancernych Javelin.


Rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder potwierdził podczas konferencji prasowej, że Waszyngton przekaże Kijowowi systemy Ground Launched Small Diameter Bomb (GLSDB). Są to pociski wystrzeliwane z wyrzutni HIMARS i MLRS, łączące silniki rakietowe rakiet M26 z małymi bombami lotniczymi SDB i umożliwiające precyzyjne uderzenia na dystansie do 150 km. Wystrzeliwane z wyrzutni HIMARS rakiety posiadane dotychczas przez Ukrainę miały zasięg 70-80 km.

Wartość przekazanego sprzętu to 2.2 mld dolarówWiększość pakietu - 1,75 mld dol. z 2,2 mld - zostanie przekazana w ramach programu Ukraine Assistance Security Initiative (USAI), tj. uzbrojenie zostanie pozyskane od producentów, a nie przekazane z magazynów USA, co zwykle oznacza dłuższy termin dostaw.Jest to już 32. pakiet uzbrojenia dla Ukrainy ofiarowany przez USA. Łączna wartość sprzętu obiecanego przez ten kraj od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji, to ponad 29,3 mld dolarów.


Czytaj więcej: Szef MON w Kijowie: Polska już szkoli Ukraińców z obsługi czołgów Leopard

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej