RAPORT

Pogarda

Ostrzeżenia GDDKiA i IMGW dla całego kraju. Gdzie warunki są ekstremalne?

Śnieg pada niemal w całym kraju (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Śnieg pada niemal w całym kraju (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Niemal 1287 pojazdów zimowego utrzymania wyruszyło na drogi krajowe. GDDKiA informuje, że wszystkie drogi krajowe pozostają przejezdne, a opady śniegu i śniegu z deszczem występują na obszarze całego kraju. Warunki drogowe są bardzo trudne, a w niektórych miejscach ekstremalne. Ostrzeżenia niemal dla wszystkich województw wystosował IMGW, wysłano alerty. W niektórych regionach dochodziło już do kolizji, w Gdańsku przez pewien czas nie pracowało lotnisko im. Lecha Wałęsy.

Zwyrodnialcy Putina. Porwane dzieci mogą być wykorzystywane w przemyśle pornograficznym

Dmytro Łubiniec, ukraiński rzecznik praw człowieka, oskarżył w piątek Rosjan o sprzedawanie porwanych ukraińskich dzieci do produkcji...

zobacz więcej

Województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie, opolskie, wielkopolskie i małopolskie, a także droga krajowa nr 3 na odcinku Jelenia Góra są pokryte błotem pośniegowym. 


Prognozowane są lokalne burze. Spaść może nawet 15 mm opadów na południu i południowym zachodzie. 


Przewidywany przyrost pokrywy śnieżnej w górach wynosi od 10 cm do 20 cm, zaś w głębi kraju od 5 cm do 10 cm. Okresami podczas opadów śniegu widzialność może być ograniczona do 300 m.


Temperatura maksymalna od -1 st. C na wschodzie i w dolinach karpackich oraz lokalnie na wschodzie Pomorza, do 3 st. C. w centrum i 7 st. C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, stopniowo wzrastający do dość silnego, lokalnie na zachodzie także silnego, do 45 km/h, w całym kraju porywisty, z kierunków południowych i zachodnich.


Na Wybrzeżu, Pomorzu Zachodnim i w dolinach sudeckich porywy do 85 km/h, na zachodzie, w centrum i na południu kraju do 70 km/h. W Karpatach porywy do 100 km/h i w Sudetach do 160 km/h. Prognozowane są dalsze zawieje i zamiecie śnieżne.

Ograniczenie cen gazu. „Lada moment kolejna oferta” dla przedsiębiorców

Rozmawiamy z dostawcami gazu o dedykowanych ofertach dla różnych branż. Lada moment pojawi się kolejna dla właściwie wszystkich przedsiębiorców –...

zobacz więcej

Paraliż gdańskiego lotniska


Intensywne opady śniegu oraz wiatr sparaliżowały w piątek gdańskie lotnisko. Sześć samolotów zostało przekierowanych do innych miast. Samolot z Warszawy wrócił do stolicy. Z Gdańska odwołano trzy loty.


– Od 11:45 do chwili obecnej kierunek, siła wiatru i intensywne opady uniemożliwiały operowanie – poinformowała rzeczniczka Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy Agnieszka Michajłow.


Z informacji pozyskanych przez gdański port wynika, że nie wylądował samolot z Cork, który planowo miał wylądować w Gdańsku o 12:20. Został on przekierowany do warszawskiego Lotniska Chopina. Do Warszawy zostały również skierowane samolot lecący z Monachium (planowo w Gdańsku miał wylądować o 12:34) oraz samolot z Frankfurtu (planowo w Gdańsku o 13:30).


Na wrocławskie lotnisko zostały przekierowane: samolot lecący z duńskiego Billund (w Gdańsku miał wylądować o 12:34) oraz samolot lecący z Oslo Sandefjord-Torp (planowany w Gdańsku o 13:05). Natomiast na lotnisko w Poznaniu został przekierowany samolot lecący do Gdańska z Oslo Sandefjord-Torp (w Gdańsku planowo o 14:40).


Ponadto samolot, który wyleciał z warszawskiego Lotniska Chopina do Gdańska został cofnięty do stolicy (na gdańskim lotnisku miał wylądować o 14:10). Z gdańskiego portu lotniczego, przez intensywne opady śniegu i silny wiatr, nie wystartowały trzy samoloty. Odwołano loty do Monachium (planowo samolot miał wystartować o 13:10), do Frankfurtu (start był planowany o 14:20) oraz do Warszawy (samolot miał wylecieć o 14:50).


Pogoda nad gdańskim lotniskiem poprawia się. Sytuacja wróciła już do normy. Śmiertelny wypadek pod Kielcami. Utrudnienia na S7

61-letni kierowca tira zginął wskutek wypadku, do którego doszło na trasie S7 w Barczy (Świętokrzyskie). Okoliczności zdarzenia wyjaśnia policja. W...

zobacz więcej

Liczne kolizje na Mazowszu


Na skutek obfitych opadów śniegu na drogach w Płocku i okolicy panują trudne warunki – jest ślisko. Z tego powodu w piątek od południa doszło tam do 10 kolizji samochodowych. Policja apeluje do kierowców o ostrożność i ograniczenie prędkości.


Jak poinformowała asp. Krystyna Kowalska z Komendy Miejskiej Policji w Płocku, ruch pojazdów w całym mieście i okolicy jest w tej chwili utrudniony; np. na ul. Grabówka, która biegnie wzdłuż Wisły na peryferiach Płocka, z powodu obfitych opadów śniegu i śliskiej nawierzchni jezdni samochód ciężarowy nie mógł po południu podjechać pod wzniesienie znajdujące się na trasie - utworzył się korek, w którym utknęły inne samochody. 

Chciał popełnić zbrodnię na zamku w Windsorze. Przyznał się do winy

Zmarła we wrześniu ubiegłego roku królowa Elżbieta II przeżyła co najmniej kilka sytuacji, w których jej życie mogło być zagrożone. Choć...

zobacz więcej

Ostrzeżenia służb i IMGW


„Nawet pół metra śniegu spadnie w ciągu najbliższych kilkunastu godzin w Małopolsce” – ostrzegają służby wojewody małopolskiego. Mieszkańcy i turyści przebywający na terenie Małopolski otrzymają sms-em alert RCB z ostrzeżeniem pogodowym. Dodatkowo podróżujący do Zakopanego zostaną poinformowani o 4. stopniu zagrożenia lawinowego w Tatrach.


„Wszystkie służby są w gotowości” – zapewniał w rozmowie z Polskim Radiem wojewoda małopolski Łukasz Kmita. 


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla zachodu i południowego zachodu. Dla Podhala i Tatr zapowiadana jest śnieżyca.


Jak poinformowała Emilia Szewczak z biura prasowego IMGW najsilniej powieje jednak na południu Dolnego Śląska.


– Dla tego obszaru zostało wydane ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem, porywy mogą osiągać prędkość do 90 kilometrów na godzinę, ale jeszcze większe porywy spodziewane są wysoko w Sudetach – nawet do 160 kilometrów na godzinę. Tak silny wiatr może być odczuwalny do jutra, do godziny 6.00 rano – mówiła Emilia Szewczak.

Portal śledczy: Wiceszef KE był przyjmowany w Katarze jak król

Holenderski portal śledczy Follow The Money opublikował artykuł, w którym analizuje bliskowschodnie podróże jednego z wiceprzewodniczących Komisji...

zobacz więcej

Świętokrzyskie


Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu wydał dla woj. świętokrzyskiego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 


Ostrzeżenie dotyczy powiatów: koneckiego, skarżyskiego, starachowickiego, kieleckiego, włoszczowskiego, jędrzejowskiego, buskiego, pińczowskiego, kazimierskiego oraz miasta Kielce. Synoptycy prognozują opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o ok. 10 cm. 


Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 21 w piątek. 


Łódzkie


Ostrzeżenia I stopnia przed silnym wiatrem w powiatach wieruszowskim i wieluńskim, który wystąpi w sobotę, oraz intensywnymi opadami śniegu we wschodniej części regionu łódzkiego, mającymi pojawić się już po południu, wydał w piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.


IMGiW wydał w piątek ostrzeżenie I stopnia dotyczące 11 powiatów województwa łódzkiego – w niektórych z nich już zaczęły się intensywne opady śniegu, które mają potrwać do godz. 21. Przewidywany przez synoptyków przyrost pokrywy śnieżnej ma wynieść ok. 10 cm. Śnieg będzie padał we wschodniej części regionów, w powiatach: brzezińskim, łowickim, łódzkim wschodnim, opoczyńskim, piotrkowskim, w Piotrkowie Trybunalskim, radomszczańskim, rawskim, Skierniewicach, skierniewickim i tomaszowskim.


Jednocześnie wydano także ostrzeżenie dotyczące soboty – od godzin nocnych do rana prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, z zachodu i północnego zachodu. O zabezpieczeniu przed wiatrem powinni pomyśleć mieszkańcy powiatów wieruszowskiego i wieluńskiego.

Kryminalista ścigany przez policję… chce dopaść polityków PiS. Posłużył się nim PE

Europarlament postanowił procedować wniosek sądu o uchylenie immunitetów deputowanych PiS – ustalił portal tvp.info. To skutek aktu oskarżenia,...

zobacz więcej

Dolnośląskie


Z powodu utrzymujących się opadów śniegu na głównych trasach Dolnego Śląska występują w piątek trudne warunki drogowe. Od rana ponownie zamknięte dla ciężarówek jest przejście graniczne z Czechami w Jakuszycach. Odnotowano też kolizje i wypadki na drogach ekspresowych.


W piątek na Dolnym Śląsku utrzymują się opady śniegu. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia o oblodzeniu dla całego obszaru województwa. Na południu regionu obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach śniegu, które mają utrzymać się do sobotniego poranka. Wydano też ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia o silnym wietrze – najsilniej ma wiać na południu regionu.


Według informacji przekazanych przez dyżurną wrocławskiego oddziału GDDKiA, w nocy z czwartku na piątek na główne trasy regionu wyjechało kilkadziesiąt pojazdów służących od odśnieżania – pługi i pługopiaskarki.


W piątek rano, z powodu intensywnych opadów śniegu, służby czeskie ponownie zamknęły dla pojazdów ciężarowych przejście graniczne Harrachov-Jakuszyce na drodze krajowej nr 3. Ten fragment trasy często jest zamykany, ponieważ strome wzniesienie drogi w Harrachovie utrudnia w warunkach zimowych poruszanie się autom o wadze powyżej 3,5 tony. „Zalecana trasa alternatywna to przejście graniczne Hradek nad Nisou" – podała GDDKiA.


Do kolizji doszło m.in. na trasie S5 na wysokości Trzebnicy w kierunku Wrocławia. Przejezdny jest tam jeden pas ruchu. Z kolei na trasie S3 pomiędzy węzłami Głogów Zachód i Głogów Południe w kierunku Zielonej Góry dachowało auto osobowe.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej