RAPORT

Pogarda

Adwokat Baniaka zapowiada zażalenie na decyzję o tymczasowym aresztowaniu

Były wiceminister w rządzie PO-PSL Rafał Baniak został tymczasowo aresztowany (fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum)
Były wiceminister w rządzie PO-PSL Rafał Baniak został tymczasowo aresztowany (fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum)

Najnowsze

Popularne

Mecenas Maciej Zaborowski, który reprezentuje aresztowanego w piątek szefa Pracodawców RP Rafała Baniaka, zapowiedział, że w przyszłym tygodniu złoży zażalenie na – w jego ocenie – całkowicie nieuzasadniony środek zapobiegawczy.

Były wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL Rafał Baniak zatrzymany przez CBA

Funkcjonariusze CBA zatrzymali na polecenie Prokuratury Krajowej byłego wiceministra skarbu w rządzie PO-PSL Rafała Baniaka – wynika z ustaleń...

zobacz więcej

Szef Pracodawców RP, b. wiceminister skarbu Rafał Baniak usłyszał w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej zarzuty m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz powoływania się na wpływy. Zarzuty mają być związane z ustawianiem kontraktów z warszawskim MPO wartych 600 mln zł w zamian za łapówkę w wysokości 4 mln 990 tys. zł.


„Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa, grożącą podejrzanym surową karę prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie wobec Rafała B., Artura P. oraz Wojciecha S. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację oraz stanowisko prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie” – przekazała Prokuratura Krajowa.


Pełnomocnik Rafała Baniaka mec. Maciej Zaborowski podkreślił, że jego klient nie przyznaje się do postawionych zarzutów. Ocenił, że tymczasowe aresztowanie szefa Pracodawców RP jest „całkowicie nieuzasadnione”.


W przyszłym tygodniu złożymy zażalenie na tę decyzję sądu – powiedział adwokat. – Mamy nadzieję, że sąd II instancji zrezygnuje ze środka zapobiegawczego lub orzeknie wolnościowy – dodał.


Adwokat w środowym oświadczeniu potwierdzającym zatrzymanie swojego klienta prosił, aby w publikacjach używać pełnych danych osobowych Rafała Baniaka.

Wiceminister w rządzie PO-PSL Rafał Baniak przesłuchiwany w prokuraturze

Wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL Rafał Baniak i trzy inne osoby zostali w środę zatrzymani przez funkcjonariuszy CBA na polecenie Prokuratury...

zobacz więcej

Poważne zarzuty


Według ustaleń śledczych od sierpnia 2020 roku do stycznia 2023 roku istniał proceder korupcyjny związany z zawieraniem kontraktów na zagospodarowanie odpadów z Miasta Stołecznego Warszawy.„Przedstawiciele jednej z grup kapitałowych zainteresowanych uczestnictwem w przetwarzaniu odpadów weszli w porozumienie z Rafałem B.” – podała Prokuratura Krajowa.


„W wyniku ustaleń o charakterze korupcyjnym zainteresowane spółki grupy kapitałowej uzyskały znaczące zamówienia z MPO w Warszawie. Następnie w latach 2021-2022 roku spółki te zagospodarowały odpady uzyskując w MPO Warszawa zamówienia na łączną kwotę prawie 600 milionów złotych” – twierdzi PK.


Jak ustalili prokuratorzy ze śląskiego wydziału PK, uzyskanie tych zamówień było możliwe dzięki propozycji złożonej przez byłego wiceministra skarbu i aktualnego szefa Pracodawców RP Rafała Baniaka.


„Z ustaleń śledztwa wynika, że Rafał B., w zamian za umożliwienie uzyskiwania zamówień publicznych z Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta Stołecznego Warszawy domagał się od przedstawicieli firm 5 procent łapówki od wartości tych zamówień. W tym celu Rafał B. oraz osoby zarządzające grupą kapitałową, tj. Artur P. i Wojciech S. stworzyli mechanizm umożliwiający wyprowadzenie wielomilionowych kwot przeznaczonych na korzyści majątkowe” – przekonuje PK.

Kilka milionów łapówki, grupa przestępcza i potężne kontrakty na śmieci. Zarzuty i areszt dla Baniaka

Rafał Baniak, prezes Pracodawców RP i były wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL, usłyszał w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej zarzuty m.in....

zobacz więcej

Ustalenia śledczych 


„W toku postępowania prokurator ustalił, że aby pozyskać pieniądze na łapówki, w przestępczy proceder podejrzani zaangażowali szereg podmiotów i osób, które wystawiały faktury obejmujące fikcyjne usługi gotowości do wynajmu maszyn do utylizacji śmieci. Następnie na podstawie tych faktur spółki z grupy kapitałowej zarządzanej przez podejrzanych Artura P i Wojciecha S. przelewały pieniądze, które były następnie wypłacane w gotówce przez przedstawicieli tych firm” – ustaliła PK.


Dodatkowo śledczy ustalili, że pieniądze przekazywano następnie Rafałowi Baniakowi. „W zamian za to reprezentanci firm wystawiających fikcyjne faktury otrzymywali wynagrodzenie w wysokości około 20 procent wartości tych faktur. W ten sposób wystawiono łącznie kilkadziesiąt nierzetelnych faktur o wartości prawie 7 milionów złotych, co pozwoliło sprawcom wygenerować środki finansowe przeznaczone na wręczanie korzyści majątkowych” – przekazała PK.


„W toku śledztwa prokurator ustalił, że ostatnia transza łapówki w wysokości 300 tysięcy złotych w gotówce została przekazana Rafałowi B. w grudniu 2022 roku, natomiast łącznie od stycznia 2021 roku do grudnia 2022 roku Rafał B. i współdziałające z nim osoby uzyskały korzyści majątkowe o wartości nie mniejszej niż 4 miliony 990 tysięcy złotych. Pieniądze te były przekazywane każdorazowo w gotówce w trakcie spotkań towarzyskich” – dodała PK.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej