RAPORT

Pogarda

Zmarł słynny projektant mody. Ubierał Audrey Hepburn i Brigitte Bardot

Miał 88 lat (fot. Serge BENHAMOU/Gamma-Rapho via Getty Images)
Miał 88 lat (fot. Serge BENHAMOU/Gamma-Rapho via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Nie żyje znany francusko-hiszpańsko projektant mody Paco Rabanne. Był założycielem marki Paco Rabanne, twórcą perfum i jedną z najwybitniejszych postaci świata mody od lat 60. Zmarł w wieku 88 lat.

Vivienne Westwood nie żyje. Słynna projektantka mody miała 81 lat

W wieku 81 lat zmarła w czwartek brytyjska projektantka mody Vivienne Westwood, która odegrała kluczową rolę w latach 70. w subkulturze punków. O...

zobacz więcej

O śmierci francusko-hiszpańskiego twórcy poinformowała w mediach społecznościowych marka Paco Rabanne. Projektant mody zmarł w swoim domu w Portsall, w Bretanii.


Francisco Rabaneda y Cuervo urodził się w 1934 roku w Hiszpanii. Po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej uciekł wraz z matką do Francji, gdzie przybrał imię Paco Rabanne. Wiedzę zdobytą podczas studiów na architekturze wykorzystał do projektowana awangardowych akcesoriów i biżuterii dla prestiżowych domów mody. W 1966 roku założył własną firmę Paco Rabanne. Jego eksperymentalne i futurystyczne kreacje - tworzone z niekonwencjonalnych materiałów, na przykład z plastiku, papieru i metalu – zrewolucjonizowały branżę mody i przyniosły mu światową sławę. Był nazywany „metalurgiem mody”. W latach 70. i 80. stworzył własne perfumy oraz linie odzieży dla kobiet i mężczyzn.
Przez lata projektował kreacje dla międzynarodowych gwiazd, między innymi dla Audrey Hepburn, Brigitte Bardot i Jane Birkin. W 1999 roku ogłosił, że przechodzi na emeryturę. Firma Paco Rabanne pozostaje do dziś jednym z czołowych światowych producentów odzieży i perfum.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej