RAPORT

Pogarda

Chciał popełnić zbrodnię na zamku w Windsorze. Przyznał się do winy

Elżbieta II panowała przez 70 lat (fot.  Eddie Mulholland - WPA Pool/Getty Images)
Elżbieta II panowała przez 70 lat (fot. Eddie Mulholland - WPA Pool/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Zmarła we wrześniu ubiegłego roku królowa Elżbieta II przeżyła co najmniej kilka sytuacji, w których jej życie mogło być zagrożone. Choć najsłynniejsza z nich miała miejsce w 1982 roku, kiedy Michael Fagan włamał się do Pałacu Buckingham i przez kilka minut rozmawiał z królową w jej sypialni, to pod koniec życia monarchini doszło do o wiele poważniejszego zdarzenia, gdy uzbrojony w kuszę mężczyzna chciał zabić Elżbietę II na zamku w Windsorze.

Królowa Elżbieta II nie żyje

Zmarła królowa Elżbieta II. Miała 96 lat. Na tronie zasiadała 70 lat, była najstarszym brytyjskim monarchą w historii. W ostatnim czasie...

zobacz więcej

Mężczyzna, który w Boże Narodzenie 2021 roku wdarł się na teren zamku w Windsorze uzbrojony w kuszę, aby zabić brytyjską królową Elżbietę II, przyznał się w piątek przed sądem w Londynie do wszystkich trzech postawionych mu zarzutów.


21-letni Jaswant Singh Chail z Southampton w południowej Anglii będzie pierwszą od 1981 roku osobą skazaną na mocy pochodzącej z 1842 roku ustawy o zdradzie, w której jest mowa m.in. o zamiarze zranienia lub przestraszenia monarchy. Oprócz tego został on oskarżony o groźbę zabójstwa i posiadanie broni ofensywnej.


Chail został zauważony 25 grudnia 2021 r. o godz. 8:10, gdy był na terenie otaczającym zamek w Windsorze, ale nie na samym zamku, w odległości ok. 500 metrów od prywatnych apartamentów królowej. Na teren otaczający zamek dostał się używając nylonowej drabiny linowej, mniej więcej dwie godziny przed zatrzymaniem. Miał na sobie maskę i kaptur, a policjantom, którzy go zatrzymali, powiedział: „Jestem tu, aby zabić królową”.


Tuż przed wdarciem się na teren zamku Chail zamieścił w mediach społecznościowych nagranie wideo, na którym powiedział: „Przepraszam, przepraszam za to, co zrobiłem i co zrobię. Będę próbował zamordować Elżbietę, królową rodziny królewskiej”. Wyjaśnił, że jest Sikhem i ma to być zemsta za masakrę dokonaną przez wojska brytyjskie w Amritsarze w indyjskim Pendżabie w 1919 roku. Wskutek otwarcia ognia do zgromadzonego tłumu zginęło wówczas według różnych relacji od 379 do ponad 1000 osób.


Chail, były pracownik supermarketu, przebywa teraz w znajdującym się niedaleko Windsoru silnie strzeżonym szpitalu psychiatrycznym Broadmoor, a w rozprawie wziął udział poprzez łącze wideo. Wymiar kary ogłoszony zostanie na następnym posiedzeniu sądu, które wyznaczono na 31 marca.


Zmarła we wrześniu ubiegłego roku Elżbieta II zwykle spędzała Boże Narodzenie z rodziną w swojej posiadłości Sandringham we wschodniej Anglii, ale ze względu na pandemię Covid-19 w 2020 i 2021 r. pozostała w Windsorze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej