RAPORT

Pogarda

Turcja dała się przekonać? Polski minister losie Szwecji i Finlandii

Minister Rau w Szwecji (fot. PAP/Mateusz Marek)
Minister Rau w Szwecji (fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Jesteśmy przekonani, że dojdzie do zgody Turcji na akcesję Szwecji i Finlandii do NATO najpóźniej przed szczytem Sojuszu w Wilnie; gdyby tak się nie stało, będzie to porażka nie tylko wizerunkowa, ale także w kategoriach zaufania do Sojuszu jako całości – mówił w Sztokholmie szef MSZ Zbigniew Rau.

Wojna na Ukrainie pokazała, że Zachód musi szybko się dozbroić

Zachód sądził, że po upadku ZSRR wojna z użyciem artylerii i czołgów w Europie już nigdy się nie powtórzy, stąd zmniejszał zapasy broni. Agresja...

zobacz więcej

Zbigniew Rau powiedział w piątek podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem szwedzkiej dyplomacji Tobiasem Billstroemem, że Polska od samego początku zdecydowanie wspiera proces przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO i była jednym z pierwszym państw, które ratyfikowało stosowne dokumenty.


Jak dodał, w relacjach z Turcją – która sprzeciwia się akcesji Szwecji – Polska wskazuje, że akcesja Szwecji i Finlandii ma kapitalne znaczenie dla wzmocnienia architektury bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego w czasie największego kryzysu od II wojny światowej.


Czytaj więcej: Turcja zablokuje akcesję Szwecji i Finlandii do NATO? Grecki ekspert ma rozwiązanie


– Jesteśmy przekonani, że dojdzie do tureckiej zgody na tę akcesję najpóźniej przed szczytem NATO w Wilnie. Gdyby tak się nie stało, będzie to porażka nie tylko wizerunkowa, ale także w kategoriach zaufania do Sojuszu jako całości – oświadczył Rau.


Dodał, że jeśli chodzi o kwestię Węgier – które też nie wyraziły jeszcze zgody na rozszerzenie NATO – jest to zagadnienie „innego kalibru”. Jak mówił, jest już data posiedzenie węgierskiego parlamentu, który ma się zająć kwestią zgody na przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej