RAPORT

Pogarda

Firmy wycofują się z pracy zdalnej. Kilka ważnych powodów

Koszty po stronie pracodawcy związane z pracą zdalną są niewielkie (fot. Shutterstock/Nata Bene)
Koszty po stronie pracodawcy związane z pracą zdalną są niewielkie (fot. Shutterstock/Nata Bene)

Najnowsze

Popularne

Pracodawcy coraz częściej rezygnują z pracy zdalnej – powiedział prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak. Jego zdaniem powodem rezygnacji z pracy zdalnej wśród pracodawców jest spadek jakości i produktywności.

Stopa bezrobocia w Eurolandzie 6,6 proc., w Polsce – 2,9 proc.

Stopa bezrobocia w strefie euro w grudniu 2022 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,6 proc., tyle samo co w poprzednim miesiącu –...

zobacz więcej

– Dochodzą do nas sygnały już od dłuższego czasu, że firmy wycofują się w dużej mierze bądź tylko częściowo z pracy zdalnej – powiedział prezes Kaźmierczak.


Jako główną przyczynę wycofywania się z możliwości pracy zdalnej firmy podają spadek jakości i produktywności. Zaznaczył, że „niektóre firmy, które deklarowały, że będą pogłębiać, rozszerzać tę pracę zdalną, pracę hybrydową, powoli się z tego powycofywały”.


Wskazał, iż dotyczy to nawet informatyków. – Takie zawody jak informatycy (...) w niektórych firmach znowu muszą przychodzić do biura i tam pracować – powiedział Kaźmierczak.


Wtórność, rutyna, brak pomysłów


Innymi przyczynami, które wskazują pracodawcy, wycofując się z pracy zdalnej, jest to, że zaobserwowali mniejszą kreatywność zespołów, wtórność, rutynę, brak nowych pomysłów oraz nowych rozwiązań – wymienił Kaźmierczak. Zauważył, że jednak najczęstszymi powodami wskazywanymi przez pracodawców są zazwyczaj produktywność i jakość.


– W takich zawodach czy obszarach biznesowych, gdzie różnego rodzaju pomysły, idee czy rozwiązania powstają w ścieraniu się różnych poglądów czy pomysłów, praca hybrydowa i całkowita praca zdalna temu nie służą (...) i żadne łączenie się przez Google Meet’s tego nie zastąpi – powiedział prezes ZPP.

Inflacja poniżej 10 proc.? Najnowsze prognozy

Gdyby nic nadzwyczajnego się nie wydarzyło, to od marca presja inflacyjna będzie wyraźnie mniejsza – powiedział w środę wiceminister finansów Artur...

zobacz więcej

Pytany, czy nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca pracę zdalną coś zmieni, stwierdził, że została zrobiona za wcześnie.


– Mam wątpliwości, czy w ogóle jest potrzebna. Ale na pewno za dwa–trzy lata należałoby dokonać jej przeglądu (...) i zobaczyć długoterminowe skutki wprowadzenia tych zmian oraz to, co należałoby zmienić i poprawić. Mam duże wątpliwości co do takiego bardziej szczegółowego regulowania tego, czy to rzeczywiście było potrzebne – powiedział Kaźmierczak.


Praca zdalna wiele pracodawcy nie kosztuje


Wskazał, że koszty po stronie pracodawcy związane z pracą zdalną nie są kosztami znacznymi. Zaznaczył jednak, że „jeśli dojdzie do tego, że będzie się to (praca zdalna) wiązało z jakimiś uciążliwościami dla firm, to po prostu nie będą się na nią zgadzać. Jeżeli będzie się to wiązało z jakąś dodatkową procedurą biurokratyczną i ze znacznymi, istotnymi kosztami, to pracownik może usłyszeć odpowiedź, że nie może pracować z domu”.


Prezydent Andrzej Duda podpisał 27 stycznia nowelizację Kodeksu pracy, która m.in. wprowadza definicję pracy zdalnej. Nowelizacja określa jej formy oraz kto i na jakich zasadach będzie mógł o nią wystąpić.


Przepisy wprowadzające pracę zdalną wejdą w życie po upływie dwóch miesięcy od opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej