RAPORT

Pogarda

Portal śledczy: Wiceszef KE był przyjmowany w Katarze jak król

Margaritis Schinas (fot. PAP/EPA)
Margaritis Schinas (fot. PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Holenderski portal śledczy Follow The Money opublikował artykuł, w którym analizuje bliskowschodnie podróże jednego z wiceprzewodniczących Komisji Europejskiej, greckiego konserwatysty Margaritisa Schinasa. Wnioski dziennikarzy – był traktowany jak król, a w zamian prawdopodobnie bronił interesów Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru.

Eva Kaili o Polsce i Katarze. „Standardy” greckiej socjalistki [WIDEO]

„Alarmująco autorytarny skręt” zarzucała polskiemu rządowi w styczniu 2016 r. obecna wiceprzewodnicząca Europarlamentu, grecka deputowana Eva...

zobacz więcej

Jeden z autorów, którzy przeprowadzili dziennikarskie śledztwo, Simon van Dorpe, napisał na Twitterze: „Komisarz europejski Margaritis Schinas cieszył się królewskim przyjęciem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Katarze, za co najwyraźniej odwdzięczał się obroną (interesów) tych krajów”.


Dziennikarze, korzystając z ogólnodostępnych informacji, wzięli pod lupę podróże Schinasa na Bliski Wschód, a także jego wypowiedzi na temat ZEA i Kataru.


Emiraty płacą za pobyt


„Podczas jego pierwszej wizyty jesienią 2021 r., na której reprezentował UE (...), Emiraty zapłaciły za jego trzydniowy pobyt w luksusowych kurortach w tym kraju. Dwie z tych nocy spędził w pięciogwiazdkowym Emirates Palace w Abu Dhabi, gdzie ceny (za dwie noce) na serwisie Booking wahają się od 1,4 tys. euro za pokój standardowy do 38,2 tys. euro za apartament królewski” – podkreślił van Dorpe.


„Komisja Europejska twierdzi, że było to w pełni zgodne z jej kodeksem postępowania, ponieważ przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przekazała Schinasowi zaproszenie do reprezentowania UE, co oznacza, że wiceszef Komisji został potraktowany jak głowa państwa i przyjął gościnność, która się z tym wiąże” – zastrzegł holenderski dziennikarz.

Skrywany ślad w aferze Katargate? Kaili była pod obserwacją z powodu kontaktów z Rosją

Eva Kaili, aresztowana pod zarzutami korupcji była już wiceprzewodnicząca Europarlamentu, znajdowała się pod obserwacją służb wywiadowczych dwóch...

zobacz więcej

Według portalu FTM podczas drugiej wizyty w regionie miesiąc później podróż samolotem Schinasa kosztowała ponad 24 tys. euro. Według Komisji była to jedyna dostępna opcja, a 60-letni Grek został wysłany przez Ursulę von der Leyen, by zająć się kryzysem migracyjnym wywołanym przez Białoruś.


Szczegóły finansowe jego trzeciej podróży – tygodniowego objazdu po krajach Zatoki Perskiej, obejmującego inaugurację Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze i kawę z byłą wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiej Evą Kaili, która znajduje się w belgijskim areszcie z zarzutami korupcji – zostaną ujawnione pod koniec lutego.


Zero krytycyzmu


Najbardziej uderzające w naszym śledztwie jest a) to, jak konsekwentnie pozytywnie odnosi się (Schinas) do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru, mimo okropnej sytuacji w zakresie praw człowieka w tych krajach oraz b) ile czasu i energii poświęcił Zatoce Perskiej i zagadnieniom, które wydają się być drugorzędne dla zakresu jego kompetencji – zwrócił uwagę Simon van Dorpe, podkreślając, że w 26 tweetach, 3 przemówieniach i 9 wywiadach z lokalnymi mediami z Zatoki Perskiej Schinas ani razu nie sformułował żadnej krytycznej uwagi.


„Nie stwierdziliśmy bezpośredniego naruszenia zasad przez Schinasa” – zastrzegł holenderski dziennikarz, zachęcając jednocześnie czytelników, by sami zapoznali się ze sprawą.

Eva Kaili oskarżona ws. Katargate chce pozwać Saryusza-Wolskiego z PiS

Oskarżona o korupcję była wiceprzewodnicząca PE Eva Kaili znów szokuje. Najpierw stwierdziła, że trzymanie jej w areszcie o wysokim standardzie to...

zobacz więcej

Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer, również na Twitterze, napisał: „Mówiąc ściślej: nie znaleźliście ŻADNEGO naruszenia zasad przez Margaritisa Schinasa. Słowo »bezpośredniego« nie powinno znaleźć się w waszym tweecie”.


Na szybką reakcję reprezentanta KE zwrócił uwagę brukselski portal Politico.


„Nie każdego dnia Komisja reaguje tak szybko i publicznie w obronie jednego ze swoich. Berlaymont (siedziba KE w Brukseli) jak dotąd uniknął bezpośredniego zamieszania w skandal Katargate – i najwyraźniej chce, aby tak pozostało” – ocenił portal.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej