RAPORT

Pogarda

Jak dobrze mieć sąsiada. A już na pewno sąsiada policjanta

Asp. szt. Krystian Piekarski (fot. KWP w Krakowie)
Asp. szt. Krystian Piekarski (fot. KWP w Krakowie)

Najnowsze

Popularne

Policjant z Chełmka asp. szt. Krystian Piekarski uratował życie sąsiada, który doznał zawału serca podczas prac remontowych. Do czasu przyjazdu ratowników prowadził jego resuscytację. 50-latek odzyskał funkcje życiowe – zakomunikowała oświęcimska policja.

Wypił w sklepie wino i zjadł batonik. Wcześniej zapoznał się z przepisami prawa, ale... nie do końca

33-latek z Sosnowca, który w osiedlowym sklepie demonstracyjnie zjadł batonik i wypił wino, za które nie zapłacił, odpowie przed sądem za zuchwałą...

zobacz więcej

„We wtorek wieczorem policjant, który przebywał w swoim mieszkaniu, zaalarmowała rodzina, że sąsiad zasłabł podczas remontu łazienki. Natychmiast zareagował. Pobiegł do jego mieszkania. Nie wyczuł funkcji życiowych u sąsiada. Rozpoczął resuscytację krążeniowo-oddechową, którą prowadził przez kilkanaście minut do przyjazdu ratowników medycznych” – powiedziała w piątek rzecznik oświęcimskiej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka. 

 

Ratownicy kontynuowali akcję. 50-latek odzyskał funkcje życiowe. Został zabrany do szpitala. „Medycy przekazali, że życie mężczyzny udało się uratować dzięki szybko podjętej resuscytacji” – powiedziała Jurecka. 

 

Asp. szt. Krystian Piekarski w policji służy od 18 lat. Zajmuje się prowadzeniem spraw o wykroczenia w komisariacie w Chełmku. 

Zdradził go szelest pościeli. Policja nakryła poszukiwanego w łóżku

Siemiatyccy policjanci zatrzymali 31-letniego poszukiwanego mężczyznę, który ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Funkcjonariusze znaleźli...

zobacz więcej

Jurecka przypomniała, że nagłe zatrzymanie krążenia to stan zagrażający życiu. „W takiej sytuacji jedynym ratunkiem jest szybka interwencja osób postronnych oraz wezwanie służb ratunkowych” – powiedziała. 

 

Policjantka wyjaśniła, że jeśli nie ma kontaktu z osobą poszkodowaną, trzeba udrożnić jej drogi oddechowe. „Należy ułożyć ją na plecach i odchylić głowę do tyłu, jednocześnie wysuwając żuchwę. Następnie należy ocenić, czy osoba oddycha. Najlepiej przyłożyć ucho do twarzy nieprzytomnej osoby i przez około 10 sekund sprawdzać, czy jest oddech lub obserwować, czy klatka piersiowa się porusza” – dodała. 

 

Małgorzata Jurecka poinformowała, że aby prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, należy klęknąć przy osobie poszkodowanej i rytmicznie uciskać jej klatkę piersiową. „Po każdych 30 uciskach powinno się wykonać dwa oddechy ratownicze metodą usta-usta lub usta-nos. Można jednak poprzestać na samym uciskaniu klatki piersiowej. Resuscytację należy prowadzić do przybycia ratowników lub do czasu, gdy poszkodowany odzyska przytomność. Szyba pomoc chroni człowieka przed niedotlenieniem organizmu, a przede wszystkim uszkodzeniem mózgu” – oznajmiła. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej