RAPORT

Pogarda

Oszust finansowy ściga europosłów PiS ws. imigrantów. Kempa: Brudna gra wyborcza

Rafał Gaweł jest poszukiwany przez Komendę Miejską Policji w Suwałkach i Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku (fot. policja)
Rafał Gaweł jest poszukiwany przez Komendę Miejską Policji w Suwałkach i Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku (fot. policja)

Najnowsze

Popularne

Parlament Europejski rozważy uchylenie immunitetu europosłom PiS, o co wnioskuje Rafał Gaweł – założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Mężczyzna ukrywa się przed polskim wymiarem sprawiedliwości w Norwegii, a niemiecka prasa pisała o nim, że „nie odróżnia, co jest zgodne z prawem, a co nie, i stawia własne interesy ponad wszystkie uzgodnienia”. – My spokojnie do tego podchodzimy – mówi portalowi tvp.info Beata Kempa (PiS). Zaznacza jednak, że Bruksela latami lekceważyła sprawę, a zajmie się tym akurat teraz... przed polskimi wyborami parlamentarnymi.

Rafał Gaweł skarży się, że jest prześladowany ze względu na swoją orientację

Rafał Gaweł, prawomocnie skazany za oszustwa finansowe założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenowobicznych (OMZRiK),...

zobacz więcej

Po emisji spotu PiS (z 2018 r.), w którym ugrupowanie ostrzegało przed polityką migracyjną PO, Rafał Gaweł postanowił oskarżyć czołowych polityków Prawa i Sprawiedliwości o nawoływaniu do nienawiści. Sędzia z Iustitii poprała jego wniosek, a ten trafił na 1,5 roku do szuflad w Brukseli (szczegółowo jako pierwsi opisaliśmy tę sprawę na portalu tvp.info TUTAJ).


Dziś PE uruchamia procedurę uchylenia nam immunitetu. Na progu kampanii wyborczej. Oni nie cofną się przed niczym” – komentują politycy PiS.


Ich zdaniem sprawa ma charakter polityczny i nie jest przypadkowa. – To bardzo brudna gra wyborcza łapami człowieka, którego podobno nie ma w Polsce – mówi portalowi tvp.info Beata Kempa, jedna z czwórki europosłów PiS, których dotyczy wniosek o uchylenie immunitetu.


Zobacz także ->  Skazany za oszustwa twórca „Ośrodka Monitorowania” otrzymał azyl w Norwegii

 

– Człowiek, który to robi, niech przede wszystkim zajrzy sobie w sumienie. Trzeba przypomnieć jego historię. To, co robi, to próba gnębienia osób znaczących na prawicy. Może nie mówię tu o sobie, ale na pewno o kolegach. Ta determinacja akurat przed wyborami daje do myślenia, tym bardziej że chodzi m.in. o szefa naszego sztabu wyborczego – podkreśla Kempa.


Ocenia, że „służy to grze wyborczej”, bo mowa jest o prywatnym akcie oskarżenia, a prokuratura nie zgodziła się na śledztwo w tej sprawie.


– Jeżeli weźmiemy meritum sprawy, to wszystkie elementy zawarte w tym spocie nie były wymyślonymi scenami wykreowanymi w studiu. Były to rzeczywiste wydarzenia i obrazki. Życie pokazało, że mamy do czynienia z nielegalnymi zjawiskami. Polityka migracyjna jest już dziś zupełnie inaczej postrzegana w całej Europie. Proszę spojrzeć na ostatnią wypowiedź pani Ursuli von der Leyen. Ja z satysfakcją przyjęłam jej refleksję. Szefowa KE przyznała, że jeszcze bardziej trzeba strzec granic UE – mówi Kempa.

Przypomnijmy, że trwają prace nad nową polityką migracyjną. Pierwsze sygnały z Brukseli wskazują, że będzie ona znacznie bardziej restrykcyjna niż dotychczas.


Nie jedno oszustwo, lecz szereg malwersacji


W 2014 r. (za rządów PO-PSL) Rafał Gaweł został oskarżony o wiele malwersacji. Dochodzenie i proces sądowy zakończyły się prawomocnym wyrokiem dwóch lat bezwzględnego więzienia za oszustwa. „700 tysięcy złotych. Na tyle miał oszukać ludzi, prowadząc interesy od wczesnych lat 2000. Wśród poszkodowanych jest wielki bank, trzy fundacje, urzędy, mali i średni przedsiębiorcy, a nawet i zupełnie maluczcy, jak Jerzy K. ze wsi pod Suwałkami” – pisała w maju 2021 r. „Gazeta Wyborcza”.

Kryminalista ścigany przez policję… chce dopaść polityków PiS. Posłużył się nim PE

Europarlament postanowił procedować wniosek sądu o uchylenie immunitetów deputowanych PiS – ustalił portal tvp.info. To skutek aktu oskarżenia,...

zobacz więcej

– Znaczna część środków, jakie przyznaliśmy, została przez stowarzyszenie po prostu zdefraudowana – przyznawała w tekście Ewa Kulik-Bielińska, dyrektorka Fundacji Batorego.


Zobacz także ->  Bąkiewicz: Gaweł zbiegł za granicę i się ukrywa

 

Z kolei Deutsche Welle, powołując się na „Die Zeit”, opisywał ucieczkę Gawła przed wymiarem sprawiedliwości z Polski do Norwegii. Cytował tłumaczenia mężczyzny, gdy ten mówił: „Prokuratura chce ze mnie zrobić oszusta i wrzuciła do jednego worka różne sprawy, które nie mają ze sobą nic wspólnego”.


Niemiecka prasa podkreślała, że wątpliwości wobec Gawła zgłaszają także niezależne instytucje. „Kilka międzynarodowych fundacji zarzuca mu zdefraudowanie stypendiów i dotacji przeznaczonych na konkretne projekty. (…) Ich zdaniem działacz nie rozróżniał, co jest zgodne z prawem, a co nie i stawiał własne interesy ponad wszystkie uzgodnienia” – podkreślano.

Europa zmienia zdanie ws. imigrantów


Jak mówi Kempa, „dużo w tym wszystkim politycznej agresji ze strony tego pana i poprzez NGO, którym dowodził, zdobycia sobie poklasku”. – My jesteśmy osobami, które pełniły i pełnią zawody zaufania publicznego. Ten pan nie zaatakował mnie pierwszy raz, bo już wcześniej również próbował szkodzić mojemu wizerunkowi – wskazuje.

Agresywne grupy imigrantów na polskiej granicy. Zaatakowano żołnierza

Rosyjsko-białoruska operacja wysyłania na granicę polsko-białoruską nielegalnych imigrantów trwa. W nocy miał miejsce atak na posterunek przy...

zobacz więcej

Zapewnia jednak, że posłowie PiS podchodzą do tego spokojnie. 


– On doskonale wie, że jest lewicowo-liberalna strona Parlamentu Europejskiego, która wciąż nie ma żadnej refleksji w temacie migracji. Chce na tym grać i spowodować, aby strona opozycyjna rozpętała być może jakąś histerię – dodaje.


Zobacz także ->  Oszust Gaweł, który walczył z rasizmem


Uważa, że presja o ukaranie polityków za ostrożną politykę migracyjną to jednak dowód, iż mężczyzna nie śledzi bieżących wydarzeń w Europie.


Unia Europejska zmienia już ustami szefowej KE swoje nastawienie do migracji. Dlaczego to robi? Bo według danych statystycznych europejskie społeczeństwa są niezadowolone z polityki wobec migrantów. Był to jeden z głównych argumentów, dlaczego we Włoszech wygrała pani Giorgia Meloni – przypomina europosłanka Prawa i Sprawiedliwości.


Jak uważa, to „próba prymitywnego ataku na osoby z prawicy tuż przed wyborami”. – Szkoda, że sąd się w to wpisuje. Ta osoba nie ma żadnego tytułu, działa przez jakiegoś pełnomocnika, a próbuje umniejszyć nasz wizerunek uzyskany ciężką pracą. Scenariusz „zagranica” jest realizowany – podsumowuje.


OMZRiK tłumaczy


Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych opublikował w tej sprawie specjalny wpis. Stwierdził w nim, że zajęcie się sprawą przez Parlament Europejski jest „ukoronowaniem ich kilkuletniej batalii prawnej”.

Atak migrantów na polskie posterunki na granicy. MON pokazało nagranie [WIDEO]

Zanim na granicy z Białorusią powstanie wzmocniona zapora, polskie służby muszą mierzyć się z niemalejącą presją i kolejnymi prowokacjami ze strony...

zobacz więcej

„Rafał Gaweł oskarżył w procesie karnym Beatę Kempę, Patryka Jakiego, Beatę Mazurek i Tomasza Porębę o popełnienie przestępstw rasistowskich na terenie Polski” – zaznaczył.


OMZRiK dodał, iż to nie koniec. „W tym samym procesie oskarżony jest bowiem również Piotr Gliński, Mariusz Błaszczak i Krystyna Pawłowicz” – dodano, informując, że oni także zostali pozwani przez Gawła za rozpowszechnianie spotu PiS.


Zobacz także ->  Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich przegrał w sądzie. Musi przeprosić

 

„Ta sprawa pokazuje, że konsekwencja, upór i profesjonalne działania, jakie prowadzi nasz Ośrodek, potrafią doprowadzić do postawienia przed sądem nawet tych, których Zbigniew Ziobro uczynił bezkarnymi” – podsumowano.


Na naszym portalu informowaliśmy w przeszłości, że OMZRiK znany jest w sieci m.in. z rozpowszechniania nieprawdziwych informacji.


Tzw. fake newsy dotyczyły polityków Zjednoczonej Prawicy, środowisk narodowych oraz Kościoła katolickiego. Więcej na ten temat TUTAJ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej