RAPORT

Pogarda

Papież apeluje do duchowieństwa o przestrzeganie celibatu

Papież Franciszek w Kongo (fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA)
Papież Franciszek w Kongo (fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA)

Najnowsze

Popularne

Papież Franciszek zaapelował do duchownych w stolicy Konga Kinszasie o przestrzeganie celibatu i wolność od układów finansowych. Głowa Kościoła odbywa w tych dniach pielgrzymkę do Afryki.

VOX apeluje o zamknięcie meczetów, które propagują terroryzm islamski

Hiszpańska parta polityczna VOX żąda natychmiastowego zamknięcia meczetów, które promują terroryzm islamski – informuje dziennik „La Gaceta de la...

zobacz więcej

Spotkanie odbyło się w uroczystość Ofiarowania Pańskiego, która obchodzona jest jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.


Papież mówił duchowieństwu, że „w kontekście ubóstwa i cierpienia” istnieje „wielkie zagrożenie; ryzyko wykorzystywania posiadanej roli do zaspokojenia naszych potrzeb i wygód”.


– Wtedy, zamiast służyć Ewangelii, troszczymy się o zarządzanie finansami i prowadzenie jakiegoś dla nas opłacalnego interesu. Czymś skandalicznym jest, gdy dzieje się tak w życiu kapłana lub zakonnika, którzy – wprost przeciwnie – powinni być wzorcami wstrzemięźliwości i wewnętrznej wolności – podkreślił.


Papież Franciszek o ewangelicznym ubóstwie


– Jak wspaniałe jest utrzymywanie czystości intencji i bycie wolnym od układów finansowych, gdy radośnie przyjmuje się ewangeliczne ubóstwo i pracuje przy ubogich – stwierdził Franciszek.


– A jak pięknie być wyrazistym w przeżywaniu celibatu jako znaku całkowitej dyspozycyjności wobec Królestwa Bożego. Oby się tak nie stało, że te wady, które chcielibyśmy wykorzenić u innych i w społeczeństwie, okażą się głęboko osadzone w nas samych – dodał papież.


W piątek papież kończy wizytę w Demokratycznej Republice Konga i uda się do Sudanu Południowego, gdzie zostanie do niedzieli.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej