RAPORT

Pogarda

Ruszyła wielka rosyjska ofensywa? Nowy raport z frontu

Jaka sytuacja w Donbasie? (fot. Leonid Faerberg/SOPA Images/LightRocket via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Jaka sytuacja w Donbasie? (fot. Leonid Faerberg/SOPA Images/LightRocket via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Mimo ciężkich strat rosyjskie wojska kontynuują działania ofensywne na kierunkach: Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Nowopawliwki – poinformował w porannym raporcie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Nasilenie ataków może być wstępem do kolejnej rosyjskiej ofensywy. Jej kulminacja – według prognoz – może nastąpić już w najbliższych tygodniach.

Ukraiński wywiad ujawnia rozkaz Putina. Mają czas do marca

Władimir Putin wydał rozkaz swoim wojskom zajęcia terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego do marca – oznajmił przedstawiciel ukraińskiego...

zobacz więcej

Ostatniej doby ukraińskie siły zbrojne odpierały ataki rosyjskich najeźdźzców w obwodach ługańskim i donieckim. „Federacja Rosyjska nie porzuca zamiaru zniszczenia infrastruktury krytycznej naszego państwa i kontynuuje uderzenia na obiekty cywilne” – podano w raporcie. 

 

W ciągu ostatnich 24 godzin rosyjska armia wystrzeliła cztery rakiety, przeprowadziła pięć nalotów i ponad 70 razy ostrzelała terytorium Ukrainy (obwód chersoński i mikołajowski) z artylerii. W wyniku ataków zginęli i zostali ranni cywile. 

 

W odpowiedzi ukraińskie lotnictwo dokonało czterech nalotów na pozycje wojsk okupacyjnych, niszcząc m.in. skład amunicji. Zestrzelono też rosyjskiego drona rozpoznawczego. 

 

Dowództwo podkreśliło, że zagrożenie kolejnymi rosyjskimi atakami lotniczymi i rakietowymi na całym terytorium Ukrainy pozostaje wysokie.

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Czerniak informował w czwartek, że Władimir Putin wydał rozkaz swoim wojskom zajęcia terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego do marca. – Zauważyliśmy, że rosyjskie siły okupacyjne przesuwają na wschód dodatkowe grupy szturmowe, jednostki, broń i sprzęt wojskowy – dodał. 

 

W podobnym tonie wypowiadał się ukraiński ekspert Ołeksij Hetman, według którego rosyjska ofensywa już się rozpoczęła. Jak stwierdził, „obserwujemy ją właśnie na osi Bachmut–Awdijiwka–Marjinka–Wuhłedar w Donbasie”. 

 

– To natarcie prawdopodobnie zapisze się w historii pod datą 1 lutego 2023 r. Rosjanie otrzymali rozkaz zajęcia Wuhłedaru i Zaporoża jeszcze w lutym, przed datą 1 marca. Dlatego tę intensyfikację działań zbrojnych od Bachmutu po Wuhłedar można oceniać jako początek nowej ofensywy – zaznaczył. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej