RAPORT

Pogarda

TVN ekscytuje się konkursem MEiN. Lewicowej stacji przeszkadzają katolickie fundacje

Najnowsze

Popularne

Ministerstwo edukacji zorganizowało konkurs, w ramach którego wspiera fundacje kulturalne. TVN nazwało to programem „willa plus” i od kilku dni promuje jako najważniejszą informację w kraju. – Lewicowa stacja z przerażeniem odkrywała na przykład, że jedno ze stowarzyszeń jest związane z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim – komentuje w programie #Jedziemy TVP Info dziennikarz Michał Rachoń.

Premier podarował z prywatnych pieniędzy 400 tys. zł fundacjom pomagającym niepełnosprawnym

Premier Mateusz Morawiecki przekazał z prywatnych pieniędzy 400 tys. zł kilkunastu fundacjom i stowarzyszeniom pomagającym niepełnosprawnym –...

zobacz więcej

Celem nowego programu MEiN „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania” jest:


- wzmocnienie potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania, 
- wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, 
- rozszerzenie oferty edukacji pozalekcyjnej i pozaszkolnej,
- wspieranie rozwoju nauki języka polskiego i oświaty polskiej w Polsce i za granicą.


W ramach konkursu nieruchomości stanowiące zaplecze infrastrukturalne otrzymało kilkadziesiąt podmiotów. 


Zobacz także ->  Janda: Odkąd zmieniła się władza, nie mamy żadnej pomocy. Sprawdzamy


Pracownicy TVN czy portalu wp.pl opisali m.in. Fundację Pod Damaszkiem z Lublina, twierdząc, że ta otrzymała luksusowy lokal w apartamentowcu.


Fundacja zaatakowana przez redakcje sprzyjające opozycji wydała oświadczenie, w którym opisuje, co robi, ale także, czym jest ten rzekomo luksusowy lokal o powierzchni 88 mkw. 


We wpisie na stronie poddamaszkiem.pl czytamy: „Lokal, jaki Fundacja nabywa z dotacji MEiN przeznaczony jest na cele wsparcia systemu edukacji w Polsce. Lokal ów znajduje się w apartamentowcu, który owszem, sam deweloper określa jako luksusowy, tyle że Fundacja nigdy nie zamierzała ani nie zamierza kupować luksusowego apartamentu. Nabywamy znajdujący się w tym budynku LOKAL UŻYTKOWY, który zgodnie z wymogami prawa możemy wykorzystać do celów opisanych we wniosku. Takich lokali poza nabywanym spełniających opisywane wymagania w Lublinie zwyczajnie w tej chwili nie ma. Lokal po oddaniu do użytku składał się będzie z gabinetu do użytku psychologa i pedagoga oraz sali do prowadzenia szkoleń, korepetycji i warsztatów ze skromnym zapleczem sanitarnym. Gdzie jak nie na miasteczku akademickim szukać lokalu, do którego blisko będą mieli zarówno studenci – wolontariusze, jak i uczniowie korzystający z ich zaangażowania?”.

Brzmi to spójnie, ale ponieważ fundacja współpracuje z katolickim uniwersytetem, a część analiz przygotowuje dla nich Ordo Iuris sprawę szczegółowo opisują lewicowe redakcje? – I wiadomo, że TVN24 musi to dać na swoje paski na najbliższe dwa tygodnie – przyznał Rachoń.

Fundacja otrzymała zamek. W radzie Dulkiewicz, Sutryk i Kowal

Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu to fundacja założona w 2001 r. Jak informuje, od 2014 r. jest właścicielem...

zobacz więcej

Dziennikarze wspierających opozycję mediów opisali również Fundację Dumni z Elbląga, która zajmuje się m.in. dystrybucją żywności, w tym kaszek dla dzieci z rodzin korzystających z opieki społecznej. 


Jak napisała na swojej stronie fundacja: „Z przyjemnością informujemy, że przekazaliśmy Stowarzyszeniu Fabryka Dobra znaczącą ilość kaszek dla dzieci, które zostały podarowane naszej fundacji przez firmę Nestlé Polska. Składamy serdeczne podziękowania zarówno dla nich, jak i dla strażaków, którzy udostępnili nam przestrzeń do przechowywania kaszek. Fabryka Dobra następnie zajmie się dystrybucją kaszek rodzinom w trudnej sytuacji, które regularnie odwiedzają punkt stowarzyszenia”.


Zobacz także ->  Jarosław Kaczyński wpłacił 100 tys. zł na pomoc Ukrainie


Fundacja Dumni z Elbląga wspiera również uciekających z Ukrainy i osoby, które niosą pomoc ofiarom konfliktu zbrojnego.


Dziennikarzom wspierającym opozycję nie spodobało się, że w ramach konkursu ministerstwo przyznało fundacji zbyt dużą nieruchomość, a także czas działania fundacji. Portal wp.pl alarmował, że działa ona mniej niż rok. 


Szeroko opisywano również Fundację Dabar wspierającą dialog kultur i religii pogranicza Polski, Ukrainy i Słowacji. Fundacja zbierała pieniądze dla uchodźców, na leki i środki medyczne, a także udostępniała lokale dla matek z dziećmi. Wspominano również o New Europe Fundation, wspierającej rozwój w Europie Środkowo Wschodniej, czy Wolność i Demokracja, od lat pomagającej Polakom na Wschodzie. Były to też organizacje takie jak Polska Wielki Projekt, która kreuje koncepcje polityczne i geopolityczne, a jest związana z PiS – partią od wielu lat cieszącą się największym poparciem społecznym w kraju.


Ciekawe, że takiej ekscytacji części redakcji nie budziły sprawy zamku, jaki w 2014 r. decyzją polityka PO otrzymała fundacja, w której radzie zasiadają politycy PO, czy milionowe dotacje warszawskiego ratusza dla edukatorów seksu po narkotykach oraz aktywistów uczących walk ulicznych.


Więcej w materiale WIDEO na górze artykułu.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej