RAPORT

Pogarda

Pentagon śledzi chiński balon szpiegowski lecący nad USA

Siedziba Pentagonu z lotu ptaka (fot. Getty Images)
Siedziba Pentagonu z lotu ptaka (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Pentagon śledzi od kilku dni chiński balon szpiegowski, który porusza się w przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych – poinformowali w czwartek amerykańscy urzędnicy obrony.

Chiny wysłały 34 samoloty bojowe i dziewięć okrętów w okolice Tajwanu

W ciągu minionej doby Chiny wysłały 34 samoloty wojskowe i dziewięć okrętów w okolice Tajwanu, podało tamtejsze ministerstwo obrony. Z 34 chińskich...

zobacz więcej

Oczywiście celem tego balonu jest obserwacja powiedział cytowany przez Agencję Reutera wysoki rangą urzędnik obrony USA, wypowiadając się anonimowo.


Urzędnik sprecyzował, że Waszyngton śledzi balon, odkąd kilka dni temu wszedł on w przestrzeń powietrzną USA. Ruch obiektu jest monitorowany m.in. przez załogowy samolot wojskowy USA.


Jak pisze AP, informację tę potwierdził rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder, wydając krótkie oświadczenie w tej sprawie. Przyznał, że rząd nadal śledzi balon, który przemieszcza się obecnie na wysokości znacznie powyżej komercyjnego ruchu lotniczego i nie stanowi militarnego ani fizycznego zagrożenia dla ludzi na ziemi.


Dodał, że podobną aktywność balonów obserwowano w ciągu ostatnich kilku lat.


Jak podaje Reuters, dowódcy wojskowi USA rozważali zestrzelenie balonu szpiegowskiego nad Montaną za pomocą myśliwców F-22, ale ostatecznie zrezygnowali z tego planu ze względu na potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa ze strony spadających części latającego obiektu. 
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej