RAPORT

Pogarda

Ekstremalnie niebezpiecznie w Tatrach. TOPR wprowadził czwarty stopień zagrożenia lawinowego

TOPR przestrzega przed lawinami (fot. Shuttertock)
TOPR przestrzega przed lawinami (fot. Shuttertock)

Najnowsze

Popularne

Ratownicy TOPR ogłosili w czwartek wieczorem czwarty, wysoki stopień zagrożenia lawinowego dla obszaru Tatr. Sytuacja jest ekstremalnie niebezpieczna. Odradzane są wszelkie wyjścia w góry. Lawinowa czwórka obowiązuje również w słowackiej części Tatr. W Dolinie Żarskiej ewakuowano schronisko.

Z Kościelca zeszła lawina. W Tatrach trwa walka o życie turysty

W rejonie wschodnich zboczy Małego Kościelca w czwartek po południu zeszła śnieżna lawina, całkowicie przysypując turystę.

zobacz więcej

Czwarty stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu dodatkowym na wielu stromych stokach. Należy się spodziewać licznych samoistnych dużych, a nawet bardzo dużych lawin. Ratownicy apelują o rezygnację z wszelkich wyjść na tatrzańskie szlaki. W górach wieje silny wiatr powodujący zamieć.


Tatry: W ciągu ostatniej doby spadło nawet 70 cm śniegu


W ciągu ostatniej doby w Tatrach spadło miejscami nawet 70 cm śniegu. Z uwagi na wysokie zagrożenie lawinowe w Tatrach Zachodnich została zamknięta dla ruchu turystycznego Dolina Żarska, a osoby przebywające w tamtejszym schronisku zostały ewakuowane.


Przy obecnie panujących w Tatrach warunkach niebezpieczna może być nawet wyprawa do Morskiego Oka zazwyczaj bezpieczną i obleganą przez turystów drogą. Ten popularny szlak w kilku miejscach przecinają żleby, którymi mogą zejść duże lawiny. Pierwszy z nich – Siwarny Żleb jest przy Wodogrzmotach Mickiewicza, kolejne powyżej Włosienicy – Żleb Żandarmerii i Biały Żleb opadające z grani Opalonego Wierchu oraz przy samym schronisku nad Morskim Okiem – Marchwiczny Żleb, z którego w lutym ubiegłego roku zeszła potężna lawina, załamując lód na słynnym tatrzańskim jeziorze.

Tragedia w słowackich Tatrach. Zginęło dwóch Polaków

Na Lodospady Grosza w Dolinie Staroleśnej w słowackich Tatrach zeszła lawina, która porwała trzech polskich wspinaczy. Mimo szybkiej akcji...

zobacz więcej

Niebezpieczna może być nawet wyprawa do Morskiego Oka


W czwartek po południu lawina dużych rozmiarów zeszła ze zboczy Małego Kościelca, porywając turystę.


Zagrożenie lawinowe jest definiowane w międzynarodowej, pięciostopniowej skali. Pierwszy stopień oznacza, że zagrożenie jest nieznaczne.


Drugi stopień to zagrożenie umiarkowane. Trzeci stopień – znaczne, a czwarty – duże zagrożenie. Piąty, najwyższy stopień zagrożenia lawinowego, może wystąpić np. w Alpach, w terenach, gdzie zagrożone są osiedla czy drogi, a lawina może dokonać katastrofalnych zniszczeń sięgając dna dolin.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej