RAPORT

Pogarda

Trójkąt Lubelski w USA. Fogiel: Pomoc dla Ukrainy musi być szybka i zdecydowana

Najnowsze

Popularne

Przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel wraz ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy i Litwy przebywa w Waszyngtonie. – Uświadamiamy naszych partnerów z USA, że pokonanie Rosji jest możliwe, jeśli pomoc będzie szybka i zdecydowana. To historyczna szansa – powiedział Fogiel.

Fogiel o słowach kanclerza Scholza: Wyjątkowa buta, żeby nie powiedzieć bezczelność

Rozumiem, że kanclerz Scholz próbuje zakryć bardzo złe wrażenie – dodał w czwartek szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Radosław Fogiel (PiS),...

zobacz więcej


Przedstawiciele parlamentu Polski, Litwy i Ukrainy spotkali się m.in. z szefami komisji spraw zagranicznych, obrony, wywiadu i budżetowej. 


Głównym celem naszych rozmów jest uświadomienie amerykańskim partnerom, że jesteśmy u progu możliwej nowej ofensywy rosyjskiej armii, a także że mamy historyczną możliwość pokonania Rosji i wyswobodzenia Ukrainy, jeżeli pomoc z Zachodu będzie szybka i zdecydowana – powiedział Fogiel. 


W rozmowach z amerykańskimi politykami rozmawiano także o nadchodzącym szczycie NATO w Wilnie. – On będzie miał ogromne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa całego regionu. Ważne będzie, aby zostały wprowadzone w życie decyzje podjęte na szczycie w Madrycie, czyli m.in. wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu – dodał Fogiel.

Poseł PiS wyjawił także, że w rozmowach pojawił się temat członkostwa Ukrainy w NATO. – Przedstawiamy argumenty partnerom, którzy mogą mieć w związku z tym obawy – uzupełnił Fogiel.


Jak przypomniał, w 2008 roku w Bukareszcie „została zarysowana perspektywa członkostwa Ukrainy i Gruzji w NATO”.


– Nie doszło do tego, bo Rosja groziła, że powiększenie Sojuszu doprowadzi do wojny. Ukraina i Gruzja nie zostały przyjęte do NATO, a wojna i tak wybuchła. Widać, że w tej kwestii także potrzebne są odważne decyzje – kontynuował. 


Wizyta w USA odbywa się w formacie Trójkąta Lubelskiego, czyli ze wspólnym udziałem przedstawicieli Polski, Litwy i Ukrainy. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej