RAPORT

Pogarda

„Spojrzeć ludziom prosto w oczy”. Wystawa poświęcona Janowi Olszewskiemu

Jan Olszewski (fot.  PAP/Grzegorz Rogiński)
Jan Olszewski (fot. PAP/Grzegorz Rogiński)

Najnowsze

Popularne

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 7 lutego odbędzie się otwarcie wystawy poświęconej byłemu premierowi Janowi Olszewskiemu pt. „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…” – poinformowała rzecznik prasowa gdańskiego muzeum, Zuzanna Szwedek-Kwiecińska w wiadomości przesłanej na platformę Twoje Info.

Polityka germanizacyjna na Pomorzu w czasie II wojny światowej. Konferencja w Gdańsku

„Polityka germanizacyjna niemieckich władz okupacyjnych na Pomorzu Gdańskim 1939–1945” to tytuł ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbędzie...

zobacz więcej

Wystawa „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…”, poświęcona Janowi Olszewskiemu, będzie dostępna od 7 lutego na poziomie -2 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W instytucji tej znajduje się też sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego.

 

Wystawę przygotowało Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

 

Kim był Jan Olszewski?


Jak przypomniała rzecznik prasowa gdańskiego muzeum, „Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. w rodzinie kolejarskiej, od pokoleń związanej z polską tradycją niepodległościową”. Podczas II wojny światowej jako harcerz Szarych Szeregów i uczestnik Powstania Warszawskiego walczył o niepodległość Polski z niemieckim okupantem.

 

Czytaj także: „Wola, wiara i walka”. Wystawa w 80. rocznicę wymarszu Armii Andersa z ZSRS

 

„W latach 1945-1989 jako adwokat, publicysta i opozycjonista walczył z narzuconymi Polsce rządami komunistycznymi. Po 1989 roku jako premier pierwszego po II wojnie światowej rządu RP (1991-1992) wyłonionego w wyniku w pełni wolnych wyborów budował Polską niepodległość” – wskazała Zuzanna Szwedek-Kwiecińska.

W 2009 roku ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył Jana Olszewskiego Orderem Orła Białego.

(fot. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)
(fot. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej