RAPORT

Pogarda

Bolsonaro chciał zorganizować zamach stanu? Ważne wyznanie jednego z senatorów

Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro (fot. Wagner Meier/Getty Images)
Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro (fot. Wagner Meier/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Krótko po zaprzysiężeniu nowego prezydenta Brazylii Luiza da Silvy zwolennicy przegranego Jaira Bolsonaro oskarżyli przeciwników o sfałszowanie wyborów i wtargnęli do budynków rządowych. Kilkutysięczny tłum został odparty, zaś ponad tysiąc osób aresztowano. Wielu komentatorów uważa, że za atakami stał były prezydent W ostatnim czasie senator Marcos do Val wyznał, że Jair Bolsonaro próbował zmusić go do udziału w zamachu stanu.

Zamieszki w Brazylii. Policja przejęła kontrolę nad siedzibą Sądu Najwyższego i Kongresu Narodowego [WIDEO]

Zwolennicy byłego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro szturmują w niedzielę budynki rządowe, Kongres i pałac prezydencki w stolicy kraju Brasilii -...

zobacz więcej

Do Val powiedział w wywiadzie dla magazynu Veja, że zdecydowanie odrzucił propozycję i oparł się naciskom. Zapowiedział również w mediach społecznościowych, że wycofa się z polityki.


Ubiegłoroczne wybory prezydenckie zostały rozstrzygnięte niewielką różnicą głosów. Zwyciężył w nich socjalistyczny kandydat Luiz Inacio da Silva, przegrał – urzędujący prawicowy prezydent Jair Bolsonaro. Zwolennicy Bolsonaro oskarżali przeciwników o sfałszowanie wyborów. Wkrótce po zaprzysiężeniu nowej głowy państwa, 8 stycznia 2023 r., kilkutysięczny tłum wtargnął do rządowych budynków, w tym siedziby Kongresu. Zostali jednak w ciągu kilku godzin wyparci, a ponad tysiąc osób aresztowano.


W następstwie tych wydarzeń prokuratura generalna wystąpiła do Sądu Najwyższego o wszczęcie dochodzenia, by wyjaśnić, czy były prezydent był inspiratorem szturmu swych zwolenników na Pałac Prezydencki oraz siedziby Kongresu i Sądu Najwyższego. Bolsonaro odrzucał te oskarżenia.


Wobec Bolsonaro, który od 30 grudnia przebywa na południu USA, toczą się przed brazylijskimi sądami jeszcze cztery inne postępowania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej