RAPORT

Pogarda

Czarnek o milionach dla fundacji: Nie rozdajemy zamków, tylko fundusze na edukację

Najnowsze

Popularne

Minister edukacji Przemysław Czarnek odniósł się do doniesień o konkursie resortu i przekazaniu 40 mln zł różnym podmiotom. Zaznaczył, że projekty były aż trzy, a łączna kwota to nie 40, a 160 mln złotych. Wyjaśnił, że wszystko było transparentne i wynikało z otwartych konkursów, a nie jak przed 2015 rokiem, gdy zamek na wodzie służący dziś za hotel przekazano fundacji, w której radzie zasiadają politycy PO.

Fundacja otrzymała zamek. W radzie Dulkiewicz, Sutryk i Kowal

Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu to fundacja założona w 2001 r. Jak informuje, od 2014 r. jest właścicielem...

zobacz więcej

W rozmowie z TVP Info Przemysław Czarnek powiedział, że na przykład 100 mln zł z resortu trafiło na szkoły prowadzone przez podmioty inne niż samorządy, a 40 mln na organizacje wspierające edukację.


Minister wskazał, że w tym zakresie wspierane były różne projekty, jak m.in. edukacja wokół idei Trójmorza, zakup nowoczesnych samochodów dla dzieci niepełnosprawnych czy autobusu dla młodzieży, który straż pożarna wykorzysta na cele edukacyjne.– Krótko mówiąc, są podmioty, które od lat działają i wspierają edukację, i to na rozmaitych płaszczyznach. Fundacja pod Damaszkiem zakupuje siedzibę pod działalność, którą prowadzi od kilku lat, a polegającą na poradach psychologicznych w tych trudnych czasach, gdy słyszymy o problemach młodych ludzi w tej sferze. Ale chodzi też o szerokie korepetycje dla dzieci, których nie stać na dodatkowe zajęcia płatne. To wszystko szczytne cele jak edukacja międzypokoleniowa. Dlatego te 42 podmioty takie środki uzyskały – wyjaśnił.Ocenił, że szum wokół tej sprawy jest absolutnie niezrozumiały i szczególnie szkodliwy dla tych podmiotów.

Kibice w Łodzi są wściekli. „Kompromitacja urzędników Hanny Zdanowskiej”

Kilka dni po finale WOŚP i ujawnieniu przez TVP, że łódzcy urzędnicy próbowali oczernić prezesa Widzewa, władze miasta poinformowały nagle – bez...

zobacz więcej

Odniósł się do Fundacji Polska Wielki Projekt, o której media sprzyjające opozycji mówią najgłośniej.


– Otrzymała 5 mln zł na zakup nieruchomości w centrum stolicy, ale od kilku lat prowadzi zakrojoną na ogromną skalę działalność nie tylko na terenie Polski, ale międzynarodową. Organizuje wielkie kongresy wzmacniające państwo polskie, a jednocześnie chce skupiać się teraz na edukacji młodzieży wokół idei Trójmorza, która rzeczywiście sprzyja pozycji Polski w tej części Europy. To jest niezwykle cenna inicjatywa robiona przez wybitnych fachowców i znanych na całym świecie naukowców. Stąd siedziba jest potrzebna do ich działalności – powiedział Czarnek.– Co w tym dziwnego? Jakoś nikt nie protestował, kiedy Kolegium Europy Wschodniej w 2014 roku uzyskało bez konkursu i bez jakiegokolwiek programu zamek na wodzie w województwie dolnośląskim wart wówczas 10 mln zł, który dziś przeznaczony jest na hotel, a w radzie fundacji zasiadają takie nazwiska jak Paweł Kowal z PO, Aleksandra Dulkiewicz z PO czy Jacek Sutryk – podsumował.


Minister skrytykował polityków opozycji rozpowszechniających informacje, że część niezależnych ekspertów negatywnie opiniowała projekty resortu. Jak wskazał, właśnie po to są niezależni eksperci, by ścierały się opinie, czego nie było za poprzednich rządów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej