RAPORT

Pogarda

Zakaz wjazdu też dla mieszkańców. Pomysły Trzaskowskiego na stare auta

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Najnowsze

Popularne

Strefa czystego transportu w centrum Warszawy obejmie nie tylko stare samochody, które chciałyby do niej wjechać, ale też auta mieszkańców strefy – wyjaśnił prezydent Rafał Trzaskowski. Wprowadzenie strefy ma poprawić jakość powietrza.

Kierowca Rafała Trzaskowskiego przyłapany. Łamał przepisy

Kierowca Rafała Trzaskowskiego nie za bardzo przejmował się znakami i złamał przepisy ruchu drogowego – donosi „Fakt”. Wcześniej tabloid pisał, że...

zobacz więcej

Ruch starszymi samochodami będzie możliwy tylko poza centralną częścią miasta. Po strefie, oprócz pojazdów spełniających normy emisji zanieczyszczeń i wieku, będą mogły poruszać się samochody zabytkowe. W trwających konsultacjach z mieszkańcami rozpatrywane jest też umożliwienie właścicielom starych aut wjazdu do strefy trzy-cztery lub kilka razy w roku.


Zakaz ma obowiązywać od lipca 2024 roku


W stolicy trwają konsultacje w sprawie wprowadzenia takiej strefy od 1 lipca 2024 r. Wtedy po centrum miasta nie mogłyby jeździć najstarsze samochody – diesle mające więcej niż 18 lat oraz mające więcej niż 27 lat auta benzynowe. Kolejne ograniczenia dotyczące wieku i ekologicznych norm dla samochodów byłyby wprowadzane w kolejnych latach – aż do roku 2032.


W czwartek podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiedział, że samo wprowadzenie czystych stref transportowych wynika z dokumentów rządowych i Krajowego Planu Odbudowy, który rząd podpisał. Chodzi o zalecenie, by tworzyć takie strefy w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. – To także inicjatywy 360 miast europejskich – wskazał.

Ścieżki rowerowe, drogi, kanalizacja. Radni PiS pytają Trzaskowskiego o obietnice

Obwodnica, parkingi P+R przy stacjach metra, budowa ulic, sieci kanalizacyjnej i wodociągowej – to inwestycje zapowiadane przez prezydenta Warszawy...

zobacz więcej

Kogo będzie dotyczył zakaz wjazdu?


– Tak – one będą dotyczyły wszystkich, którzy do tych stref wjeżdżają, jak również niestety mieszkańców (tych stref – przyp. red.). Dlatego mamy plan rozpisany na wiele lat, tak żeby wszyscy mogli się do tego co nastąpi w przyszłości przygotować. Nikogo tutaj nie chcemy zaskakiwać – powiedział prezydent Trzaskowski.


Podkreślił, że ten proponowany w konsultacjach od 1 lipca 2024 r. ruch będzie dotyczył tylko 2 proc. samochodów. Dodał, że niektórzy podają wyższy odsetek, ale najczęściej są to zarejestrowane samochody, które nie jeżdżą po ulicach miasta.


To jasny sygnał wysyłany do mieszkańców, że dzisiaj kupowanie starszych samochodów dieslowskich albo benzynowych niestety doprowadzi do tego, że nie będzie nimi można wjeżdżać do ścisłego centrum miasta – powiedział.


– Jeszcze raz podkreślam – tylko do stref – więc jeśli ktoś będzie miał taki starszy samochód, będzie go można używać poza strefą czystego powietrza – zaznaczył prezydent.


Powiedział, że w przepisach przewidziano możliwość przypadku losowego – np. gdy ktoś takim samochodem musi pojechać do szpitala, tylko dyskusja dotyczy tego, ile razy mógłby to zrobić.


Strefa czystego transportu. Gdzie będzie?


Podróże Trzaskowskiego. „Objechał Polskę i świat, ale nie miał czasu dla Warszawy”

Rafał Trzaskowski objechał Polskę, objechał świat, ale nie miał czasu dla Warszawy. Szumnie obiecywał, że będzie spotykał się z mieszkańcami...

zobacz więcej

Proponowana strefa miałaby objąć – czego również dotyczą konsultacje – większość Śródmieścia, fragmenty Woli, Ochoty oraz Saską Kępę, część Pragi Północ i Południe. Oprócz pojazdów spełniających normy i aut zabytkowych, poruszać się po niej bez spełnienia norm będą mogły auta osób niepełnosprawnych, wozy służb ratowniczych czy samochody specjalne, np. śmieciarki. Wszystkie autobusy miejskie spełniają normy zapisane na połowę 2024 roku.


Strefę ma kontrolować straż miejska i policja, a za wjazd samochodem nie spełniającym wymogów środowiskowych oznaczonych nalepką będzie groził 500-złotowy mandat. Stolica planuje też honorowanie oznaczeń z innych miast.


Konsultacje trwają od 25 stycznia do 25 kwietnia, odbywają się przez internet (konsultacje.um.warszawa.pl/sct lub sctwarszawa.pl), ale uwagi można też zgłaszać do urzędów dzielnic i podczas dyżurów konsultacyjnych. Decyzję o wprowadzeniu strefy podejmą radni.


Ograniczenia w ruchu pojazdów najbardziej zanieczyszczających środowisko przygotowują też inne duże miasta w Polsce i Europie, a obowiązek ich wprowadzenia w Warszawie wynika też z Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Mazowieckiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej