RAPORT

Pogarda

Wiceminister w rządzie PO-PSL Rafał Baniak przesłuchiwany w prokuraturze

Rafał Baniak był wiceministrem skarbu w rządzie PO-PSL (fot. PAP/Marcin Obara)
Rafał Baniak był wiceministrem skarbu w rządzie PO-PSL (fot. PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

Wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL Rafał Baniak i trzy inne osoby zostali w środę zatrzymani przez funkcjonariuszy CBA na polecenie Prokuratury Krajowej. Jak dowiedział się portal tvp.info, Baniak ma usłyszeć zarzuty „czynu o charakterze korupcyjnym”. Dziś w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej trwają przesłuchania byłego wiceministra. Jego adwokat utrzymuje, iż Baniak „na dziś nie ma sobie nic do zarzucenia”.

Najpierw wójt, teraz starosta z PO. Zatrzymania CBA w Kołobrzegu

Starosta kołobrzeski Tomasz T. został zatrzymany. Przedstawiono mu zarzuty mające charakter przestępstw korupcyjnych – potwierdził PAP w piątek...

zobacz więcej

W śląskim wydziale Prokuratury Krajowej trwają przesłuchania szefa Pracodawców RP – byłego wiceministra skarbu Rafała Baniaka oraz trzech przedsiębiorców: Artura P., Wojciecha S. i Waldemara K. Według nieoficjalnych doniesień mediów przesłuchania najprawdopodobniej zakończą się jeszcze w czwartek.


Zatrzymań dokonano na Mazowszu i Śląsku, funkcjonariusze CBA prowadzą też przeszukania w kilkunastu lokalizacjach na terenie całego kraju, m.in. w urzędzie m.st. Warszawy oraz Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania Miasta Warszawy.


„Wśród zatrzymanych jest prezes Zarządu Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej oraz trzej przedsiębiorcy” – podał zespół prasowy CBA.

Były wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL Rafał Baniak zatrzymany przez CBA

Funkcjonariusze CBA zatrzymali na polecenie Prokuratury Krajowej byłego wiceministra skarbu w rządzie PO-PSL Rafała Baniaka – wynika z ustaleń...

zobacz więcej

Briefing obrońców Baniaka


Adwokat szefa Pracodawców RP Maciej Zaborowski w środowym oświadczeniu potwierdzającym jego zatrzymanie prosił, aby w publikacjach używać pełnych danych osobowych Rafała Baniaka i niezanonimizowanego wizerunku.  W środę po południu Zaborowski wystąpił na briefingu w katowickiej prokuraturze, gdzie ok. godz. 15. przywieziony został Baniak wraz z mec. Przemysławem Rosatim.


– Sytuacja, która dziś spotkała pana Rafała Baniaka, jest o tyle niestandardowa, że czynności przeprowadzone przez prokuraturę,  czy na zlecenie prokuratury, były zupełnie niepotrzebne. Pan Rafał Baniak jest osobą, która stawia się i będzie zawsze stawiała na wezwanie każdego organu procesowego,  w związku z powyższym nie znajdujemy uzasadnienia dla tych czynności – mówił Rosati.


– Chcemy podkreślić, że pan Rafał Baniak na dziś nie ma sobie nic do zarzucenia. Czekamy na przeprowadzenie czynności procesowych – dodał Rosati.


Zaborowski uściślił, że w środę o godz. 6 rano w warszawskim mieszkaniu Baniaka doszło do przeszukania, a także jego zatrzymania.  W tym samym czasie funkcjonariusze CBA wykonywali czynności w miejscu pracy Baniaka. Zgodnie z żądaniem prokuratury zostały wydane wszelkie materiały, które prokuratura chciała uzyskać.

Z Grasiem rozmawiał o „produkcji faktur VAT”. Kim jest Maciej Witucki?

Jest wrzesień 2013 r., od dwóch lat funkcjonuje podwyższony VAT, a mimo to wpływy podatkowe maleją. Na nagraniu, do którego dotarł portal tvp.info,...

zobacz więcej

„Skąpe informacje”


– Pan Rafał Baniak przez cały czas współpracuje z prokuraturą – nie ma nic do ukrycia w tej sprawie. Pan Rafał Baniak został przewieziony do prokuratury, za chwilę zaczną się czynności z jego udziałem, zostaną przedstawione zarzuty. Wtedy też będziemy wiedzieli coś więcej o tej sprawie – zasygnalizował Zaborowski.


– Nie możemy o niej informować po pierwsze ze względu na tajemnicę postępowania, ale także z tego względu, że na ten moment informacje, które posiadamy o szczegółach tego postępowania, są bardzo, bardzo skąpe. Mogę jedynie dodać, że ta sytuacja ma dotyczyć lat 2020-23, więc nie jest to jakaś sytuacja historyczna – wskazał pełnomocnik.


Pytany, czy może chodzić o zarzuty korupcyjne mające związek z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie, Rosati powtórzył, że o szczegółach pełnomocnicy Baniaka dowiedzą się dopiero z postanowienia o przedstawieniu zarzutów. – Jeżeli ta informacja zostanie potwierdzona, w stosownym momencie podzielimy się nią na tyle, na ile będziemy mogli ją upublicznić – zasygnalizował.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej