RAPORT

Pogarda

Jak za Breżniewa. Rosyjski przemysł motoryzacyjny cofnął się o pół wieku

Rosjanie nie mają zbyt dużego wyboru – musza jeździć ładami (fot. Getty Images)
Rosjanie nie mają zbyt dużego wyboru – musza jeździć ładami (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosyjski przemysł samochodowy – jedna z największych gałęzi przemysłu, zatrudniająca z uwzględnieniem branż pokrewnych 3 mln –- cofnął się do lat 70. poprzedniego wieku – pisze portal gazety „Moscow Times”. Na rynku motoryzacyjnym pozostały już tylko rosyjskie i chińskie marki.

Trzeba sprawdzić prawie 500 000 fordów. Problemem kamery cofania

Ford Motor Co zapowiedział, że wycofuje 462 000 pojazdów na całym świecie. Awarie złączy wideo mogą uniemożliwiać prawidłowe wyświetlanie obrazu z...

zobacz więcej

Jak podaje „Moscow Times”, który ma siedzibę w Amsterdamie, powołując się na oficjalne dane rosyjskiej Federalnej Służby Statystyki, w 2022 r. wyprodukowano w Rosji o 67 proc. samochodów mniej niż rok wcześniej.


Ograniczenia wynikają z sankcji nałożonych na Rosję, doprowadziły one do wycofania się zagranicznych koncernów z rosyjskiego rynku i wstrzymania dostaw komponentów. W efekcie z taśm zakładów produkcyjnych w Rosji zjechało 450 tys. samochodów, najmniej od pierwszych lat rządów Leonida Breżniewa: w 1970 r. ZSRS produkował 344 tys. samochodów rocznie, a w 1975 r., po uruchomieniu zakładów w Gorkim i Togliatti, już 1,2 mln.


Największe zakłady, które przed wojną produkowały samochody, zaprzestały działalności. Były to zakłady w Kałudze, gdzie montowano samochody marek takich, jak: Peugeot, Citroen, Opel, Mitsubishi i Volkswagen; we Władywostoku z taśm zjeżdżały samochody marki Mazda, pod Moskwą Mercedes-Benz, a w Petersburgu samochody Nissan i Toyota.


Zobacz także: CIA o wojnie na Ukrainie: Rosja nie planuje negocjacji pokojowych


Pod koniec roku w moskiewskich zakładach należących przedtem do Renault zaczęto montować samochody chińskie; podobnie w zakładzie Avtotor w Kaliningradzie.

Afery i zbrodnie. Niemiecki przemysł motoryzacyjny wczoraj i dziś

Niemieckie koncerny motoryzacyjne takie jak Volkswagen czy BMW były zaangażowane w zbrodnie nazistowskiego reżimu, m.in. przez wykorzystywanie...

zobacz więcej

Choć w grudniu 2022 r. branża motoryzacyjna zaczęła się ożywiać (wzrost o 70 proc. w stosunku do listopada), pozostaje zdecydowanym liderem wśród wszystkich branż pod względem tempa spadku – zauważa „Moscow Times”.


Jak dodaje portal, motoryzacyjny rynek rosyjski, niegdyś największy w Europie, spadł do poziomu z lat 90. W ciągu całego roku w Federacji Rosyjskiej sprzedano 687 tys. nowych aut – o milion mniej niż rok wcześniej. Z 60 marek dostępnych przed wojną pozostało 14 – trzy rosyjskie i 11 chińskich.


Utkną w latach 90.


Rosyjscy analitycy cytowani przez portal prognozują, że w 2023 r. nowe samochody marki Łada zdobędą nawet 50 proc. rynku, a udział chińskich marek przekroczy 25 proc. Rosyjskie Stowarzyszenie Dealerów Samochodowych przewiduje, że w dalszej perspektywie chińskie marki zmonopolizują rynek, a ich udział w nim sięgnie 70 proc.

Rząd oczekuje odrodzenia przemysłu samochodowego do 2026 r. i wzrostu sprzedaży samochodów do 1,5 mln sztuk rocznie. Analitycy twierdzą jednak, że to raczej niemożliwe, i prognozują, że rynek samochodowy utknie na lata w wartościach z końca lat 90. ubiegłego stulecia – ze sprzedażą nie większą niż 0,8–1 mln aut rocznie – podsumował „Moscow Times”.


Zobacz także: Odcięcie od zaawansowanych części uderza w rosyjską branżę samochodową

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej