RAPORT

Pogarda

Za PO-PSL zlikwidowano 629 jednostek wojskowych. Siemoniak: Naturalny proces

Tomasz Siemoniak o polskiej armii za rządów PO-PSL (fot. arch.PAP/T.Gzell, PAP/EPA/F.VOGEL)
Tomasz Siemoniak o polskiej armii za rządów PO-PSL (fot. arch.PAP/T.Gzell, PAP/EPA/F.VOGEL)

Najnowsze

Popularne

Tomasz Siemoniak przyznał, że za rządów Platformy Obywatelskiej likwidowane były jednostki wojskowe i przekonywał, że był to „jakby naturalny proces". – Wypowiedź ministra obrony narodowej w rządzie Donalda Tuska jest dobitnym potwierdzeniem, że rząd PO-PSL z premedytacją likwidował jednostki wojskowe obniżając bezpieczeństwo Polski – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Błaszczak: Wojsko Polskie nigdy nie było tak silne jak dziś

Mamy pod bronią 164 tys. ludzi, to są dane na koniec 2022 roku, a w roku 2015 było 95 tys. Tworzymy armię trzystutysięczną – powiedział...

zobacz więcej

Wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak był gościem Polsat News. Były minister obrony mówił o likwidacji jednostek wojskowych za rządów PO-PSL. 

 

Gdy armia była redukowana po decyzjach w 2009 roku, musiano wiele jednostek, nie tylko na wschodzie, w całej Polsce, połączyć, zlikwidować. To jakby naturalny proces. (…) Zawieszono pobór w 2009 roku, likwidowano różne jednostki, łączono, przenoszono, to jest absolutnie naturalne – powiedział były minister obrony narodowej, 

 

Do słów Siemoniaka odniósł się w rozmowie z portalem tvp.info Adam Andruszkiewicz.


– Wypowiedź ministra obrony narodowej w rządzie Tuska jest dobitnym potwierdzeniem, że rząd PO-PSL z premedytacją likwidował jednostki wojskowe, obniżając bezpieczeństwo Polski. Działo się to mimo imperialnej polityki Rosji tuż za naszą wschodnią granicą – zaznaczył.

 

Nasz rozmówca dodał, że „dziś rząd Prawa i Sprawiedliwości przywraca zlikwidowane jednostki, ponieważ bezpieczeństwo Polaków jest dla nas najważniejsze”.

Ćwiczenia 200 tys. rezerwistów. Takie będą kryteria powołań

W 2023 r. wojsko planuje przeszkolić nawet 200 tys. rezerwistów. Wezwania z terenowych centrów rekrutacji mogą spodziewać się wszyscy, którzy mają...

zobacz więcej

W czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych, że za rządów PO-PSL zlikwidowano 629 jednostek organizacyjnych Sił Zbrojnych RP. Zamieścił też grafikę z wymienioną częścią nieistniejących już jednostek.


Wśród rozformowanych jednostek minister obrony wymienił m.in. dowództwo 1. Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie (dywizja została rozformowana w 2011 r.), a także wchodzące w jej skład jednostki, jak np. 1. Pułk Artylerii w Ciechanowie.

 

Ponadto wśród zlikwidowanych jednostek Błaszczak wskazał m.in. 16. Brygadę Zmechanizowaną w Morągu (rozwiązana w 2008). Jako przykład zlikwidowanej jednostki podał też 36. Brygadę Zmechanizowaną. Brygada ta została rozformowana w 2008, w jej miejsce powstał batalion wchodzący w skład 7 Brygady Wojsk Obrony Wybrzeża.


Błaszczak wymienił też m.in. Batalion Polsko-Ukraiński Sił Pokojowych w Przemyślu. Został on zlikwidowany w 2010, a jego polscy żołnierze weszli w skład batalionu w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich.

Na grafikach zamieszczonych przez szefa MON umieszczono też szereg innych nieistniejących już jednostek, w tym powietrznych i Marynarki Wojennej.

  

W latach 2008-10 polskie Siły Zbrojne przeszły szereg przemian związanych z uzawodowieniem armii – m.in. w grudniu 2008 zrezygnowano z powszechnego poboru, a na początku 2010 polska armia stała się całkowicie zawodowa. W związku z tym została poważnie zmieniona organizacja Wojska Polskiego i jego podział na jednostki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej