RAPORT

Pogarda

Korupcja w Brukseli. PE uchylił immunitet kolejnym europosłom

Marc Tarabella i Andrea Cozzolino (fot. Bert Van Den Broucke / Photonews via Getty Images, EP)
Marc Tarabella i Andrea Cozzolino (fot. Bert Van Den Broucke / Photonews via Getty Images, EP)

Najnowsze

Popularne

Afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim zatacza coraz szersze kręgi. W czwartek europosłowie opowiedzieli się w głosowaniu za uchyleniem immunitetu Belgowi Marcowi Tarabelli i Włochowi Andrei Cozzolino. Obaj są członkami Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, do którego należą też politycy z Polski, m.in. Robert Biedroń, Włodzimierz Cimoszewicz, Marek Belka czy Leszek Miller.

Ławrow powtarza teorię Sikorskiego. Uderza w Amerykanów

Po tym, jak uszkodzono gazociągi Nord Stream, europoseł PO Radosław Sikorski oskarżył o zniszczenia Stany Zjednoczone. Teraz podobną narrację...

zobacz więcej

Głosowanie nie było imienne. Europosłowie zagłosowali przez podniesienie ręki.


Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za uchyleniem immunitetu obu europosłom.W grudniu 2022 r. opinią publiczną w UE wstrząsnął skandal łapówkarski w Parlamencie Europejskim. Podejrzewa się, że kraje takie jak Katar i Maroko próbowały wpłynąć na decyzje gospodarcze i polityczne PE za łapówki dla zajmujących ważne stanowiska w europarlamencie.


Były europoseł Włoch Pier Antonio Panzeri, jedna z kluczowych postaci w sprawie korupcyjnej, zeznał, że przekazał Tarabelli 120 tys. euro. Panzeri w zamian za złagodzenie wyroku pomaga belgijskiemu wymiarowi sprawiedliwości w śledztwie.Z kolei Cozzolino kojarzony jest z Włochem Francesco Giorgim, który był jego asystentem. Partnerem Giorgiego jest osadzona w belgijskim areszcie była wiceszefowa PE Greczynka Eva Kaili.


Wcześniej Tarabella i Cozzolino zostali wykluczeni z europejskiej grupy Socjalistów i Demokratów (S&D). Obaj zaprzeczają swojemu udziałowi w aferze, ale już dali do zrozumienia, że nie będą sprzeciwiać się ewentualnemu uchyleniu ich immunitetu.


– Rezolucje przeciwko Polsce, były pisane przez grupy polityczne i ludzi, którzy są albo oskarżeni o korupcję, albo już aresztowani, albo znajdują się w kręgu podejrzeń – powiedział w programie „Woronicza 17” w TVP Info Dominik Tarczyński.


Przypomniał też, że w 2016 r., czyli trzy miesiące po objęciu władzy przez Zjednoczoną Prawicę, rezolucje przeciwko Polsce współtworzył Rafał Trzaskowski.


– LIBE to komisja, z której wyszły wszystkie rezolucje przeciwko Polsce – powiedział dodając, że jej szefem jest Juan Fernando Lopez Aguilar.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej